Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Afghánka utekla od muže, ten jí uřízl uši a nos. V USA ji čeká plastika

Magazín

  10:00
LOS ANGELES - Afghánské dívce, kterou zohavil její vlastní manžel poté, co se od něj pokusila utéct, pomohou američtí plastičtí chirurgové. Osmnáctiletá dívka, které muž s požehnáním hnutí Talibanu uřízl nos a uši, se nechala vyfotografovat na titulní stránku nového čísla časopisu Time, které vyjde 9. srpna.

Afghánská dívka na titulní stránce časopisu Time foto: ČTK

Dívku jménem Ajša provdali její rodiče za muže, který působil jako bojovník Talibanu. Jeho rodina ji prý mučila. Po dvou letech se proto Ajša rozhodla od muže utéct. Na útěku ji ale zatkla policie a později ji našel její tchán, který ji odvedl zpět do hor, kde byla talibanským soudem odsouzena k zohavení za údajné zneuctění manželovy rodiny. Po vykonání trestu Ajšu nechali v horách, podařilo se jí ale přežít a dostat se k americkým jednotkám.

V současné době je v USA. Za přispění nadace Grossman Burn Foundation se jí američtí plastičtí chirurgové chystají transplantovat nos a uši.

Násilí v Afghánistánu vs. vydírání čtenářů
Obálka časopisu s podtitulem "Co se stane, když opustíme Afghánistán" vyvolává vášnivé debaty. Podle některých ochránců lidských práv je důležité, aby se západní svět dozvěděl o násilí páchaném na afghánských ženách. Podle některých kritiků je ale velmi sporné implicitní tvrzení magazínu, podle kterého přítomnost spojeneckých vojsk v Afghánistánu zabrání domácímu násilí. Jeden z protiválečných bloggerů označil fotografii za vydírání čtenářů ve snaze obhájit nasazení amerických sil ve válečném konfliktu.

Šéfredaktor časopisu Time Richard Stengel na internetové stránce magazínu obhajoval výběr fotografie pro nové číslo. Ajša podle něj s jejím uveřejněním souhlasila proto, aby světu ukázala, jakým podmínkám by afghánské ženy byly vystaveny, pokud by v zemi začal vládnout Taliban.

Autoři: ,