Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Itálii se zřítil dům, v jeho troskách zahynuly dvě děti

Svět

  14:15
ŘÍM - V troskách domu, který se dnes zřítil ve městě Favara na Sicílii, zahynuly dvě děti. Jejich rodiče a bratr vyvázli se zraněními, oznámila. "Dům se zřejmě zřítil kvůli narušené statice a panuje nebezpečí, že se sesunou i sousední budovy," upozornil velitel místních karabiniérů.

Trosky domu - ilustrační foto. foto: ČTK

Z trosek se nejprve podařilo vyprostit tělo 14leté dívky, posléze byla nalezena živá její tříletá sestra, která ale podlehla svým zraněním při převozu do nemocnice.

Jejich 12letý bratr se dokázal spojit se záchranáři a navádět je k sobě díky mobilnímu telefonu. Utrpěl několik zlomenin.

Dvoupatrový dům stál v historickém centru Favary, která leží v blízkosti města Agrigento. Budovy tam jsou v chatrném stavu a zřícení jsou poměrně častá. Nemajetná rodina podle jedné příbuzné žádala úřady o přestěhování do bezpečnější oblasti.

Soud v Agrigentu zahájil vyšetřování kvůli zabití a chce najít osoby zodpovědné za špatný stav objektu.

Podle AFP sesuvy budov nejsou v jižní Itálii ničím výjimečným mimo jiné kvůli podvodům při udělování stavebních povolení i při realizaci staveb.

Například loni v říjnu záplavy a sesuvy půdy způsobily zřícení řady domů v oblasti Messiny. Zahynulo tehdy 32 lidí, šest lidí zůstalo pohřešováno a více než 700 přišlo o střechu nad hlavou. Mnoho zřícených domků bylo postaveno ilegálně buď na břehu řeky nebo na svazích, kde hrozily sesuvy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!