Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. května 2014 11:48, aktualizováno  13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příměří v Jižním Súdánu mělo krátké trvání: Obě strany jej porušují

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir (nalevo) a vůdce rebelů Riek Machar... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir (nalevo) a vůdce rebelů Riek Machar... | foto: ČTK

JUBA Nově dojednané příměří v Jižním Súdánu zřejmě nemělo dlouhého trvání. Krátce poté, co klid zbraní vstoupil v platnost, se v neděli armáda a vzbouřenci začali vzájemně obviňovat z jeho porušování.

Podle agentury Reuters je to špatná zpráva pro zahraniční vyjednávače, kteří se o příměří zasadili a doufali, že tím skončil ozbrojený konflikt v této africké zemi, který začal loni v prosinci a vyžádal si tisíce mrtvých. Jednotky jihosúdánské armády byly napadeny ve státě Jednota, především u ropného střediska Bentiu, řekl agentuře Reuters mluvčí armády Philip Aguer. Mluvčí ozbrojených rebelů Lul Ruai Koang toto tvrzení odmítl a obvinil armádu, že to ona použila násilí ve státě Jednota. Navíc prý vojáci porušili příměří také ve státě Horní Nil.

Lednové příměří

Předchozí příměří, dojednané v lednu, skončilo během několika dní. Zneprátelené strany se vzájemně obviňovaly z nedodržování jeho podmínek. Jihosúdánská vláda nyní věří, že žádné problémy nebudou a příměří vydrží, protože bylo tentokrát dojednaná na nejvyšší úrovni. Kiir a Machar se v pátek sešli tváří v tvář poprvé od zahájení násilností.

Žádné z tvrzení zatím nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Člen mise OSN v Jižním Súdánu o nějakém porušení příměří neví.

Na příměří, které se mělo začít dodržovat od sobotního večera, se v pátek dohodli jihosúdánský prezident Salva Kiir a povstalecký vůdce Riek Machar.

Znesvářené strany se dostaly pod tlak Spojených států a Organizace spojených národů, aby ukončily krvavé boje, jejichž oběťmi jsou civilisté na základě etnické příslušnosti. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své nejnovější zprávě oznámila, že obě strany konfliktu se dopouštějí válečných zločinů.

ČTĚTE TAKÉ:

OSN a Spojené státy také varovaly před hrozící genocidou a hladomorem v zemi, která nezávislost na Súdánu získala teprve v roce 2011. V Jižním Súdánu pak vládl Kiir jako prezident a Machar jako viceprezident, dokud se o dva roky později nepohodli.

Jejich páteční dohoda počítala s zavedením příměří do 24 hodin a brzkým vytvořením přechodné vlády. Datum pro sestavení přechodného kabinetu podle agentury AFP dokument neuvádí.

Dohodu v pátek přivítaly Spojené státy. Ministr zahraničí John Kerry ujednání označil za "možný průlom" a vyzval obě znepřátelené strany, aby zajistily splnění všech bodů dohody. Poradkyně Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Suzan Riceová prohlásila, že podepsaný dokument je příslibem ukončení krvavého konfliktu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...