3. března 2017 18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Kyjevě demonstrovaly prostitutky za legalizaci své profese

Erotický klub (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erotický klub (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Několik desítek lidí, mnohdy v maskách z bílého plastu, demonstrovalo v centru Kyjeva za velkého zájmu médií za legalizaci prostituce. Zároveň požadovalo od vlády a parlamentu, aby zrušily postih za prostituci.

„Asi 200 ukrajinských prostitutek demonstrovalo v Kyjevě za legalizaci své profese. Šlo o první takovou demonstraci v postsovětské republice,“ napsala agentura DPA. Agentura AFP odhadla, že na demonstraci dorazila padesátka lidí.

Od roku 2005 není prostituce na Ukrajině trestný čin, nicméně v případě přistižení hrozí pokuta, která v přepočtu čítá asi 240 korun. Nevěstince a kuplířství jsou zakázány.

„Požadujeme zrušit pokuty za prostituci, dekriminalizovat sexuální průmysl a legalizovat danou činnost. Je to práce jako každá jiná,“ řekla organizátorka akce Irina Semenjuková, která stojí v čele nevládní organizace Legalife, snažící se o zlepšení života prostitutek na Ukrajině.

„Často nás pokutují a dokonce i zneužívají,“ postěžovala si AFP na policisty asi třicetiletá prostitutka s přezdívkou Valja. Podle Julije Dorochové z Legalife musí ženy pracující v nelegálních nevěstincích uplácet policii, aby jim poskytovala „ochranu“.

„Chceme, aby nás stát chránil. Pokud smí žena své tělo prodávat legálně, měla by odvádět daně do státního rozpočtu,“ dodala.

Podle odhadů se prodává asi 1,5 procenta Ukrajinek, zatímco na západě Evropy jde v průměru o 0,4 až 1,4 procenta žen. Ukrajina je také vnímána jako destinace sexuální turistiky. Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tvoří Ukrajinky pátou největší skupinu prostitutek v západní Evropě, po Nigérii, Albánii, Rumunsku a Moldavsku, poznamenala DPA.

AFP s odvoláním na ochránce lidských práv napsala, že prostituci se na Ukrajině věnuje asi 80.000 lidí.

Demonstranti, vybavení „průkazem sexuálního pracovníka“, se pokusili o vstup do sídla parlamentu a vlády, aby předali své požadavky, ale neúspěšně. Zástupce prezidentské kanceláře, kde pochod končil, vyšel demonstraci vstříc a návrhy převzal.

V ukrajinském parlamentu se v minulosti vyskytlo několik pokusů prostituci legalizovat a regulovat, naposledy v září 2015, ale návrh zákona, ukládající státu usilovat o zlepšení pověsti práce prostitutek, ani nedospěl k hlasování, poznamenal server Newsru.com a připomněl, že i jeden z bývalých náčelníků ukrajinské policie považoval za lepší prostituci legalizovat, než ji potírat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz