Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie v kyrgyzském Biškeku zmařila převrat, dav vnikl do parlamentu

Svět

  10:22aktualizováno  11:33
BIŠKEK - Dav demonstrantů vedený opozičními politiky se v kyrgyzské metropoli Biškeku pokusil obsadit sídlo parlamentu a rezidenci prezidenta. Policie proti útočníkům tvrdě zasáhla střelbou a slzným plynem a situaci má po přivolání posil pod kontrolou. Podle kyrgyzského vysílání Rádia Svoboda v zemi došlo k pokusu o státní převrat.

Nepokoje v Kyrgistánu

Do centra Biškeku byla na dnešek svolána pokojná demonstrace, jejíž účastníci žádali zestátnění důlní společnosti Kumtor a obviňovali její vedení ze sociálního útlaku. Zlatý důl provozuje kanadská společnost Centerra Gold a licence za jeho provoz je významnou součástí kyrgyzského státního rozpočtu.

Zlatý důl

Aktivity společnosti Kumtor Operating Comp., která se zabývá těžbou zlata ve stejnojmenném nalezišti, jsou už delší dobu v Kyrgyzstánu předmětem sporů. Těžba,  částečně zasahuje do oblasti přírodní rezervace a ohrožuje zdroje pitné vody. Zaměstnanci dolu navíc letos několikrát stávkovali za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek.

Důl se nachází ve výšce 4 tisíce metrů nad mořem asi 350 kilometrů jihovýchodně od Biškeku. Ročně se tu vytěží 18 tun zlata. Pro kyrgyzskou státní pokladnu je důl významným zdrojem příjmů - zisky z licence tvoří ročně bezmála čtvrtinu kyrgyzského hrubého národního produktu.

Na demonstraci k davu promluvili zástupci opoziční strany Vlast (Ata-Žurt), která je sice nejsilnější parlamentní stranou, ale zastoupení ve vládní koalici nemá. Vůdce parlamentní frakce strany Sadyr Žaparov v projevu k davu prohlásil, že je připraven ovládnout sídlo parlamentu silou.

Do čela demonstrantů se pak postavil šéf strany Kamčybek Tašijev, který podle Rádia Svobody vyzval protestující chopit se moci a vedl za sebou své stoupence k postupu na parlament. Demonstranti, kterých byly zhruba dva tisíce, překonali zábrany před parlamentní budovou, v níž je i rezidence prezidenta Almazbeka Atambajeva. Policie proti nim podle očitých svědků tvrdě zakročila.

Střelná zranění
Když se policistům po přivolání posil podařilo demonstranty rozehnat, rozptýlil se dav do okolních ulic. Po chvíli se ale protestující znovu shromáždili na centrálním náměstí, kde je Tašijev v improvizovaném projevu vyzval, aby se ve středu na ústředním náměstí Ala Too dostavili "po statisících". Policie pak demonstraci znovu rozehnala. Podle zdravotníků lékaři ošetřují nejméně tři osoby se střelným zraněním.

Situace v centru se po opakovaném policejním zásahu stabilizovala, v ulicích projíždějí hlídky policistů na koních, doprava je zablokována. Organizátor protestu Žaparov se podle agentury KirTAG ukryl před policií. Několik dalších původců násilností policisté zadrželi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!