Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V létě jí Merkelová hrozila deportací. Před Vánoci dostala Palestinka v Německu azyl

Merkelová utěšuje palestinskou dívku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkelová utěšuje palestinskou dívku. | foto: Reprofoto

ROSTOCK Její snímky obletěly celý svět. V červenci čtrnáctiletou žadatelku o azyl Reem Sahwilovou rozplakala kancléřka Angela Merkelová. Řekla jí, že v Evropě pro všechny uprchlíky není místo. Příběh Reem i jejích příbuzných ale skončil šťastně: těsně před Vánoci jim totiž úřady potvrdily, že mohou v Německu zůstat.

Reem Sahwilová neměla v Palestině šťastné dětství. Kvůli častým ozbrojeným potyčkám i bombovým útokům se proto její rodiče rozhodli, že rodnou zemi i se svou dcerou opustí. Nejprve zamířili do uprchlického tábora v Libanonu, odkud se spolu s ostatními uprchlíky vydali do Evropy.

Usadili se v severoněmeckém Rostocku, kde požádali o azyl. Řízení o jeho udělení se ale vleklo. Sahwilovi se už dokonce začínali bát, že je úřady vyhostí zpět na Blízký východ.

Reem mezi tím začala chodit do školy a učit se německy. „Měla jsem stejné cíle jako ostatní, chtěla jsem studovat a užívat si života. Bylo nepříjemné sledovat mé šťastné přátele s pocitem, že nás mohou kdykoli deportovat,“ svěřila se dívka později.

Všem se pomoci nedá

V červenci její školu navštívila kancléřka Angela Merkelová. Čtrnáctiletá Palestinka sebrala odvahu a vylíčila předsedkyni německé vlády osudy své rodiny. Soucitu se ale nedočkala. Čekalo ji jen chladné konstatování, že zákony je třeba dodržovat a že Evropa všem migrantům pomoci nedokáže.

Později se Merkelová svá slova sice snažila mírnit, obavy Sahwilových se však po jejím přísném výroku nijak nezmírnily. Spíše naopak.

Měsíce nejistoty pro palestinskou rodinu skončily až těsně před Vánoci. Před Vánoci, na něž zřejmě dlouho nezapomenou. V obsílce, kterou jim adresoval rostocký imigrační úřad totiž stálo, že smějí v Německu zůstat. Na šťastný konec příběhu čtrnáctileté migrantky upozornil britský list The Guardian.

„Dobře se integrovali“

„Dokázali se dobře integrovat do německé společnosti,“ bylo uvedeno v rozhodnutí. Rodina dostala povolení k pobytu v Německu zatím do roku 2017, oprávnění jí ale mohou úřady později prodloužit.

Sahwilovi jsou ale jen jedni z milionu. Přesně tolik žadatelů o azyl letos k našim západním sousedům dorazilo. Kolik z nich bude moci v Evropě zůstat a kolik jich bude deportováno zpět mimo Schengen, tamější úřady odhadnout nedokáží.

BOX 1: „Izrael bych vymazala z mapy“

Krátce po setkání s Merkelovou se čtrnáctiletá Palestinka Reem na čas stala středem mediální pozornosti. A některé její výroky nebyly právě šťastné. Například v rozhovoru pro deník Die Welt řekla, že by Izrael vymazala z mapy, a to i přesto, že jej podle svých slov nikdy nenavštívila.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...