Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V nemocnici v Lombardii pomáhají roboti. Umí změřit teplotu, šest strojů pečuje o 12 pacientů

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Řím - Nemocnice v lombardském městě Varese na severu Itálie nasadila v boji s epidemií koronaviru roboty. Šest přístrojů vybavených videokamerou jich tu pečuje o 12 nakažených pacientů. Mimo jiné umí změřit teplotu, napsala v sobotu agentura APA.
  15:19

Vědci do boje s koronavirem zapojili nejvýkonnější superpočítač světa. Pomáhá s tvorbou vakcíny

„Roboti sice nenahradí přímý kontakt s pacientem, v některých případech nám ale pomáhají šetřit čas, což je v nynější době nouzového stavu důležité,“ řekl primář nemocnice Francesco Dentali.

Itálie nasadila armádu, aby do nemocnic rozvážela zdravotnický materiál. Vládní komisař zodpovědný za zvládání epidemie Domenico Arcuri uvedl, že panuje „celosvětový boj“ mezi zasaženými státy o zajištění respirátorů a dalších ochranných pomůcek pro zdravotníky. V pátek bylo do italských nemocnic dodáno 136 plicních ventilátorů.

Vzhled robotů zachytil na snímku italský server LuinoNotizie:

Počet lidí na jednotkách intenzivní péče po celé Itálii k pátku vzrostl na téměř 9000. V sobotu krátce po poledni bylo v zemi na Apeninském poloostrově registrováno již celkem 86 498 případů nákazy koronavirem. Od počátku epidemie 20. února tu na nemoc COVID-19 způsobenou koronavirem zemřelo 9134 lidí.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...