10. srpna 2019 18:37, aktualizováno 11. 8 7:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž s brokovnici a pistolí vstoupil v Norsku do mešity a začal kolem sebe střílet. Přemohli ho věřící

Záchranáři převážejí zraněného po sobotním útoku v mešitě blízko Osla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři převážejí zraněného po sobotním útoku v mešitě blízko Osla. | foto: Reuters

Oslo  Nejméně jeden člověk utrpěl zranění při střelbě v mešitě poblíž norského hlavního města Oslo. Pravděpodobný pachatel byl dopaden, uvedla norská policie. Další podrobnosti k útoku nesdělila. Představitel mešity norským médiím řekl, že útočníka přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie.

„Jeden člověk byl zasažen. Nevíme, jak vážně byl zraněn. Podezřelý byl zatčen,“ napsala policie na twitteru. Později dodala, že informace o případných komplicích nemá. Mešita je v Baerumu, což je západní předměstí Osla.

Policie vychází z mešity.
Jeden z členů muslimské obce Irfan Mushtaq.

„Jeden z našich věřících byl zasažen, střílel běloch v přilbě a v uniformě,“ řekl představitel mešity. „Chlap, který vypadal jako Nor a měl s sebou opakovací brokovnici a pistole, vstoupil do mešity a začal kolem sebe střílet,“ řekl a dodal, že zasažen byl pětasedmdesátiletý muž. Věřící v mešitě ale útočníka podle něj přemohli a pak předali policii.

Norská tajná služba PST uvedla, že situaci sleduje, ale že „na vyvozování závěrů je zatím brzy,“ řekl televizi mluvčí tajné služby Martin Bernsen.

Policie později informovala o nalezení těla mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže. „Soudíme, že se jedná o podezřelé úmrtí...Mrtvá má spojitost s dříve zadrženým mužem,“ řekl podle agentury AFP mluvčí policie Rune Skjold.

Agentura AFP dala sobotní střelbu v Baerumu do souvislosti s útoky na mešity, které mají na svědomí bílí extremisté - zejména ve Spojených státech a na Novém Zélandu. Tam letos v březnu střelec inspirovaný norským neonacistou Andersem Breivikem zabil 51 muslimů.

Pravicový extremista Breivik 22. července 2011 zaútočil nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla, kde jím nastražená bomba zabila osm lidí. Tím odpoutal pozornost a v převlečení za policistu se vydal na ostrov Utöya, kde v té době bylo více než 500 mladých lidí, z nichž 69 během hodinu a půl trvajícího řádění zastřelil.

Terčem několika útoků z řad norských pravicových radikálů se v minulosti stala i centrální mešita v Oslu, která byla postavena v roce 1977 a kterou navštěvuje více než 5 000 věřících. Byla ovšem také svědkem sporů uvnitř samotné muslimské komunity. Před pěti lety Nor pákistánského původu napadl sekyrou a nožem imáma, který odsuzoval náboženský extremismus.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ A VÝSTUPNÍ KONTROLOR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz