28. července 2019 7:51, aktualizováno  14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě zatkli po sobotních protestech více než 1400 lidí. Zákrok odsoudily EU i české ministerstvo zahraničí

Střet bezpečnostních složek s demonstranty u moskevské radnice.Nepovolenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střet bezpečnostních složek s demonstranty u moskevské radnice.Nepovolenou... | foto: Reuters

Moskva Téměř 1400 lidí zadržela podle nové bilance policie v centru Moskvy při sobotní nepovolené demonstraci, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb. Oznámil to server OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky. Ruské tiskové agentury TASS a RIA-Novosti hovoří o 1074 zatčených. Hromadné zatýkání v noci na neděli odsoudila šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová.

Sobotní protestní akce se podle policie zúčastnilo 3500 osob, podle organizátorů přišlo nejméně 5000 lidí. Server OVD-Info uvádí, že zadrženo bylo 1373 lidí. Ruské úřady zatím nesdělily, jakému obvinění dotyční čelí.

Agentura Reuters uvedla, že policisté lidi zatýkali ještě před zahájením akce a nakládali je do přistavených autobusů. V Moskvě byla kvůli protestu posílena bezpečnostní opatření, ještě před protestem prováděla policie i domovní prohlídky.

Někteří aktivisté byli podle Reuters zatčeni dvakrát, když se po svém propuštění vrátili zpět na místo protestu. Policie zatýkala také náhodné kolemjdoucí, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě.

Demonstrace trvala více než sedm hodin. Nejprve se konala u moskevské radnice a poté se protestující přesunuli na náměstí vzdálené asi kilometr odtud. Policisté při zásahu proti demonstrantům použili mimo jiné obušky, uvedl zpravodajský server BBC News.

Střet protestantů s policií.
Prodejkyně zmrzliny sleduje dění.

Zásah policie odsoudila šéfka unijní diplomacie Mogheriniová. „Toto zatýkání a neúměrné použití síly proti pokojným protestujícím zase znovu podrývá základní svobody vyjadřování, sdružování a shromažďování,“ uvedla mluvčí Mogheriniové. „Tato základní práva jsou vepsána v ruské ústavě a my očekáváme, že budou chráněna,“ dodala s tím, že rovněž očekává, že Rusko bude dodržovat při pořádání komunálních voleb svoje mezinárodní závazky, především ty plynoucí z členství v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Navalnyj měl silnou alergickou reakci

Opoziční předák Alexej Navalnyj, jehož soud ve středu poslal na 30 dní do vězení za to, že minulou sobotu vybízel k protestům, byl v neděli ráno podle vyjádření mluvčí opozičního hnutí převezen do nemocnice kvůli silné alergické reakci. Navalnyj podle vyjádření mluvčí nikdy dříve na podobné zdravotní obtíže netrpěl, co reakci vyvolalo, není zatím známo. V současné chvíli je již opoziční předák zpět na policejní stanici a jeho zdravotní stav je „uspokojivý“.

Komunální volby se v Moskvě uskuteční 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise předem vyloučila kandidaturu několika desítek nezávislých uchazečů. Šéfka ruské ústřední volební komise Ella Pamfilovová prohlásila, že demonstrace rozhodnutí úřadů ohledně vyloučení části kandidátů nezmění.

„Poslední iluze, že se můžeme legálně účastnit politického dění, se vytratily,“ napsal v reakci na sobotní dění v Moskvě na twitteru bývalý opoziční poslanec a vyřazený kandidát Dmitrij Gudkov.

K zatýkání se vyjádřilo také české ministerstvo zahraničí. Na Twitteru upozornilo, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky a lidem by mělo být umožněno tímto způsobem vyjadřovat svůj názor.

28.července 2019 v 12:16, příspěvek archivován: 28.července 2019 v 14:18

V reakci na zadržení stovek lidí pokojně protestujících v Moskvě proti manipulaci komunálních voleb Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem.

Policejní zákrok odsoudily i některé ruské noviny. Opoziční list Novaja gazeta píše o „moskevském teroru“, list Vedomosti konstatuje, že úřady použily sílu k potlačení protestu, „na který nedokázaly reagovat politickými prostředky“. Vládní deník Rossijskaja gazeta naopak obvinil opozici z vydírání.

ČTK