27. července 2019 13:45, aktualizováno  21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Moskvě zatkli při protestu proti vyloučení kandidátů z voleb téměř 700 lidí. Putin se mezitím potápěl k ponorce

Žena mluvící s policistou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena mluvící s policistou. | foto: Reuters

MOSKVA Počet osob zadržených policisty při nepovolené demonstraci proti vyloučení části kandidátů z komunálních voleb v Moskvě přesáhl jeden tisíc. Uvedl to server OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky. Ministerstvo vnitra krátce po poledni hovořilo o 295 zadržených. Zatímco v Moskvě se demonstrovalo, tak Vladimír Putin se potopil k vraku sovětské ponorky, který na dně Finského zálivu leží od dob druhé světové války.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin ujistil, že pořádek bude v Moskvě zajištěn podle platných zákonů. Na shromáždění, které se konalo z téhož důvodu přesně před týdnem a s povolením úřadů, přišlo 12 000 lidí.  Účast tuto sobotu policie podle listu Kommersant odhadla na 3500 osob. Minulou sobotu se demonstrace obešla bez incidentů.

V sobotu policisté nakládali lidi do přistavených autobusů ještě před začátkem akce. V Moskvě byla kvůli protestu posílena bezpečnostní opatření, ještě před protestem dělala policie domovní prohlídky.

Ruští policisté nakládají protestující do autobusů před začátkem akce
V Moskvě byla kvůli protestu posílena bezpečnostní opatření, ještě před...

‚Chceme svobodné volby‘

Podle agentury TASS, která se odvolává na policii, skončilo v celách celkem 1074 lidí, server OVD-Info uvádí 1067 zatčených. Výrazněji se liší údaje o účasti. Zatímco organizátoři hovoří o pěti tisících protestujících, podle policie na místo dorazilo asi 3500 lidí, přičemž sedm stovek z nich tvořili novináři a blogeři. Podle dopisovatele listu Kommersant, který byl na místě protestů, se zúčastnilo demonstrace nejméně 6000 lidí.

Účastníci protestu volali na policisty „Hanba“ nebo „Chceme svobodné volby“. „Celý život jsme se bála, ale už to stačí. Když budeme sedět doma, nic se nezmění,“ řekla agentuře AFP osmašedesátiletá účastnice protestu Jelena Rastovková.Podle agentury Reuters se demonstrantům podařilo nakrátko zastavit dopravu na rušné magistrále Sadovoje kolco, která vede dopravu kolem centra města. 

Organizace Amnesty International ruské řady kritizovala za „bezostyšnou snahu zastrašit opozici“. Už ve středu si opoziční předák Alexej Navalnyj vyslechl soudní rozhodnutí o 30denním vězení za to, že minulou sobotu vybízel k dalším protestům.

Podle agentury AP v sobotu policie vnikla mimo jiné do studia, které patří Navalnému a které vysílalo záběry z protestu živě. Na internetu se objevilo video ze zásahu, policisté na něm nejméně jednoho zaměstnance donutili si lehnout na zem a při zásahu převraceli nábytek, uvedla AP.

Komunální volby budou v září

Komunální volby se budou v Moskvě konat 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise už vyloučila kandidaturu lidí z okruhu Navalného.

Kandidáti mají předložit předepsaný počet podpisů příznivců a komise kandidáty vyřazovala kvůli tomu, že v seznamech byly údajně nesrovnalosti. O možnost usilovat o křeslo na radnici přišel předák strany Jabloko Sergej Mitrochin, bývalý opoziční poslanec Dmitrij Gudkov či blízká spolupracovnice Navalného Ljubov Sobolová. Ve vazbě skončil také Ilja Jašin, spolupracovník zavražděného opozičního předáka a bývalého vicepremiéra Borise Němcova.

Mezi těmi, kteří se v sobotu ocitli v autobuse, byli i vyřazení kandidáti včetně Gudkova i Sobolové. Gudkov v pátek prohlásil, že akce bude mít širší rozměr, než jsou komunální volby. „Jde o to zjistit, zda lze v dnešním Rusku provozovat politiku legálně,“ řekl.

Putin se mezitím potopil k sovětské ponorce

Zatímco u moskevské radnice se demonstrovalo a zatýkalo, tak ruský prezident Vladimír Putin se při návštěvě ostrova Hogland (rusky Gogland) potopil v batyskafu C-Explorer 3 k vraku sovětské ponorky, který na dně Finského zálivu leží od dob druhé světové války, nformovala o tom agentura TASS.

Vladimír Putin se potopil k vraku sovětské ponorky.

Za dohledu šéfa Kremlu tam umístili potápěči na vrak ponorky Šč-308 pamětní desku, která připomíná smrt 40 členů posádky v roce 1942. Podle prohlášení Kremlu za zesnulé vojáky, kterým se stala osudnou německá mina, držel Putin minutu ticha.

„Celý svět musí vědět, že Rusko nezapomíná na své hrdiny, že nezapomíná na ty, kteří položili svůj život za svobodu a bezpečí naší vlasti,“ řekl Putin po návratu z mořského dna.

Není to poprvé, co se Putin v batyskafu ponořil na dno moře. Naposledy v roce 2015 sestoupil do hlubin Černého moře při návštěvě anektovaného Krymu. Ve speciální ponorce se potopil už jednou i na dno Baltu a také na dno Bajkalu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz