Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Německu potrvají opatření minimálně do 20. dubna, ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 nakažených

Svět

  10:15aktualizováno  16:16
BERLÍN - V Německu za 24 hodin zemřelo 64 lidí nakažených koronavirem, počet obětí se tak vyšplhal na 389. Počet nakažených se od sobotního rána zvýšil o 3965 na 52 547, uvedl v neděli podle agentury Reuters Institut Roberta Kocha. Upozornil nicméně, že údaje nejsou kompletní, protože zatím neobdržel žádná data z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Sárska.

Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova. foto: ČTK/AP

Opatření proti šíření nákazy v Německu potrvají nejméně do 20. dubna, zní z úřadu kancléřky

Německo ve snaze zpomalit šíření koronaviru přijalo řadu opatření, včetně zákazu shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. Podle šéfa úřadu kancléřky Angely Merkelové nelze až do 20. dubna počítat s uvolněním těchto opatření.

Koronavirus globálně

Vlak, který přivezl do Kyjeva evakuované občany z Ruska.
Improvizovaná bohoslužba na střeše v italské Neapoli.

Merkelová, která je nyní sama v domácí karanténě, v sobotu ve svém pravidelném podcastu uvedla, že si je dobře vědoma toho, jak velký dopad omezení na životy lidí mají, a ocenila, že je Němci v drtivé většině dodržují.

Španělsko se blíží k hranici 80 000 nakažených

Ve Španělsku zemřelo za poslední den 838 lidí nakažených koronavirem, což je dosud nejvyšší denní bilance obětí od začátku epidemie. Celkem už nákaze podlehlo 6528 lidí. Infikovaných je skoro 79 000, oproti sobotě se počet nakažených zvýšil o více než 6500. Informovalo o tom v sobotu španělské ministerstvo zdravotnictví.

Členové španělské královské stráže vyrazili do ulic Madridu dezinfikovat.

Madridský zdravotník jezdící se sanitkou si dává pauzu.

Obětí koronaviru v posledních dnech ve Španělsku neustále přibývá. V pátek úřady informovaly o 769 mrtvých, v sobotu zemřelo 832 lidí.

V Rakousku čísla rostou mírně

V Rakousku už druhý den po době zaznamenali nejmírnější vzestup počtu nakažených koronavirem od začátku epidemie, celkem je v alpské zemi infikovaných přes 8500 lidí. S odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví o tom v sobotu informovala agentura APA. Ve Švýcarsku se počet nakažených koronavirem od soboty zvýšil o více než 1100 na 14 336, uvedl zdravotnický úřad BAG.

Rakouská policie blokuje cestu do údolí Paznaun poté, co zde byla vyhlášena nad celou oblastí 14denní karanténa.

Stojí i vídeňský zábavní lunapark Prátr.

V Rakousku ve srovnání s údajem před 24 hodinami stoupl do sobotního rána počet pozitivně testovaných o 7,7 procenta, což je dosud nejméně. V sobotu byl přírůstek 7,9 procenta. V relativních číslech je na tom podobně i Švýcarsko, kde se počet nakažených od soboty zvýšil o 8,5 procenta.

Rakouští zdravotníci dosud otestovali přes 46 000 lidí. Z těch, u nichž se nemoc COVID-19 potvrdila, skončilo 931 pacientů v nemocnici, z toho téměř dvě stovky jsou v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče. V důsledku infekce zatím zemřelo 86 lidí.

V Rusku nejvíce případů nákazy spadá na Moskvu

V Rusku bylo za uplynulých 24 hodin zjištěno 270 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených stoupl na 1534. Zemřeli další čtyři lidé, čímž se celkový počet obětí zdvojnásobil. Celkem 64 lidí se uzdravilo, uvedla v neděli agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb. Relativně nejhorší se jeví situace v Moskvě, na kterou připadá 1014 případů nákazy a šest mrtvých.

Hlava ruské pravoslavné církve, moskevský patriarcha Kirill, v neděli vyzval věřící, aby se modlili ze svých domovů. Přidal se tak k dalším náboženským vůdcům, varujících věřící, aby vynechali shromažďování, které k šíření koronaviru přispívá.

Vlak, který přivezl do Kyjeva evakuované občany z Ruska.

Uzavřená a proti koronaviru obrněná pobočka rychlého občerstvení Mc Donald’s v ruském Petrohradě.

„Vyhněte se návštěvě kostelů,“ citovala agentura RIA Novosti patriarchu Kirilla, přestože nedělní bohoslužby pokračovaly; jednu z nich sám vedl. Vyzval lidi, aby přísně dodržovali pokyny úřadů „dříve, než někdo zemře v našich rodinách“.

Papež udělí mimořádně požehnání Urbi et Orbi. Rusko ruší mezinárodní letecké spojení

K pravoslaví se hlásí nejméně 60 procent ze 144 milionů obyvatel Ruska. Nicméně v neděli do kostelů přišlo méně lidí než obvykle a mnozí měli na obličeji roušky.

Rusko bylo zatím pandemií podle agentury Reuters zasaženo relativně lehce. Země posiluje omezovací opatření. Přerušilo mezinárodní lety, uzavřelo hranice a nadcházející týden vyhlásilo za nepracovní. Také zavřelo nákupní střediska, obchody, restaurace a zábavná zařízení v Moskvě a některých dalších regionech.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin si v neděli postěžoval, že hodně Moskvanů stále chodí ven, přestože na hlavní město připadá většina potvrzených případů nákazy. V sobotu do městských parků zavítalo nejméně 52 000 návštěvníků a hodně starších lidí podniklo dlouhé cesty veřejnou dopravou, přestože starosta zakázal lidem starším 65 let vycházet z domovů.

„Situace s šířením koronaviru vstoupila do nové fáze. Před očima každého je příklad nešťastných italských a španělských měst, dokonce i New Yorku, kde každý den umírají desítky a stovky lidí. Prosím, dávejte na sebe pozor,“ apeloval Sobjanin na své internetové stránce. „Na dodržování jednoduchých pravidel závisí vaše zdraví a možná i životy vašich blízkých,“ varoval.

Počet nemocných mírně roste i v Tokiu

Úřady v japonské metropoli Tokio opět zaznamenaly rekordní denní přírůstek nakažených, testy nově potvrdily nákazu u 68 obyvatel. Japonsko se až dosud koronavirové krizi, která zasáhla evropské státy nebo USA, spíše vyhýbalo, píše agentura Reuter. Japonské úřady k neděli evidují 1800 případů nákazy a 55 mrtvých. Od soboty nemoci COVID-19 podlehli další tři pacienti.

Nahoře: Japonci v respirátorech pozorují festival rozkvetlých sakur v Tokiu. Dole: Ten stejný festival o pár dnů později poté, co byli občané vyzváni, aby zůstali doma.

Z 68 nových případů v Tokiu jich více než 20 souvisí s šířením nákazy v nemocnici ve východní části města, kde se dříve prokázala nákaza i u jiných pacientů a zaměstnanců.

Nizozemsko má přes 10 000 případů

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Nizozemsku podle nedělní bilance vzrostl o více než tisícovku a překročil hranici 10 000. Počet úmrtí stoupl o 132 na 771, uvedly v neděli podle agentury Reuters nizozemské úřady.

Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) v neděli oznámil dalších 1104 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkový počet potvrzených případů tak vzrostl o 11 procent na 10 866. Reálný počet nakažených je ale podle RIVM pravděpodobně mnohem vyšší, protože testy absolvují pouze velmi nemocní lidé a zdravotničtí pracovníci.

Vykoupené obchody s potravinami v Nizozemsku.

Hraniční přechod v podobě cyklostezky mezi nizozemským městečkem Chaam a belgickým Meerle je kvůli koronaviru uzavřen.

Nizozemsko kvůli koronaviru přijalo řadu opatření k omezení sociálních kontaktů. Uzavřelo například školy, restaurace, bary a zakázalo veřejná shromáždění.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!