Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Španělsku je už víc nakažených lidí než v Číně. Koronavirus má i šéf úřadu, který oznamoval údaje

Členové španělské královské stráže vyrazili do ulic Madridu dezinfikovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové španělské královské stráže vyrazili do ulic Madridu dezinfikovat. | foto: ČTK/AP

Berlín Počet nakažených koronavirem ve Španělsku vzrostl za posledních 24 hodin o téměř 6400 na 85 195 od vypuknutí epidemie. Je tak už vyšší, než zaznamenala Čína, která eviduje asi 82 000 případů. Španělsko je nyní v počtu nakažených už třetí na světě za USA a Itálií. Počet úmrtí z řad infikovaných ve Španělsku se za den zvýšil o 812 na celkových 7340, což je druhý nejvyšší počet po Itálii. Počty nakažených rostou i v Německu nebo v Rakousku.

Z celkového počtu 85 195 potvrzených případů nákazy ve Španělsku za předchozí dva měsíce se 16 780 lidí už uzdravilo. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí také oznámilo, že koronavirem se nakazilo i 12 298 zdravotníků, z nichž 85 procent je v domácí karanténě. Testy potvrdily koronavirus i u šéfa úřadu pro nouzové situace Fernanda Simóna, který do neděle každý den novinářům údaje oznamoval.

Stále větším problémem jsou kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Osm ze 17 španělských autonomních regionů už překročilo své obvyklé kapacity, takže musely tyto jednotky udělat například i z operačních sálů, napsal deník El País. Podle něj má Španělsko za normálního stavu 4627 lůžek na jednotkách intenzivní péče. V těchto dnech ale musely nemocnice kapacity posílit, například madridský region během posledních tří týdnů zvýšil kapacitu ze 640 na 1500 a Katalánsko ze 650 na 1400 lůžek. 

Právě tyto dva regiony jsou v zemi postiženy nejvíce. V madridském regionu nestačí ani márnice, protože nestíhají pohřební služby, jejichž zaměstnanci rovněž musí dodržovat ochranná opatření. Už minulý týden vznikla dočasná márnice na kluzišti v madridském obchodním centru Palacio de Hielo.

V Německu za neděli vzrostl počet nakažených koronavirem o 4751 na 57 298 případů a zemřelo 66 lidí. Dosavadní bilance obětí tak činí 455, oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Ministerský předseda Bavorska Markus Söder informoval o prodloužení přijatých opatření až do 19. dubna.

Právě Bavorsko, které sousedí s Českem, zůstává podle RKI nejvíce postiženou německou spolkovou zemí (13 989 případů). Na druhém místě je nadále nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (12 178) a třetí Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (10 943).

Německá policie hlídkuje v ulicích Mnichova.
Speciální letadlo německé armády převeze šest těžce nemocných pacientů s...

Bavorský premiér Söder i proto oznámil, že stávající opatření, mezi které patří i výrazné omezení vycházení, budou prodloužena. Původně měla platit do 3. dubna. I když podle Södera omezení fungují, narostl počet nakažených podle jeho údajů už na 14 437, z nichž 133 zemřelo. Obyvatelé Bavorska nyní mohou vycházet, jen když k tomu mají pádný důvod, například cestu do práce, k lékaři, na nutný nákup nebo na individuální procházku.

Rakousko v pondělí překročilo hranici 9000 nakažených koronavirem a více než stovka infikovaných zemřela. Informoval o tom ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Experti, kteří vládě radí v boji proti nákaze, navrhli ještě více zpřísnit současná preventivní opatření. Kancléř Sebastian Kurz následně oznámil, že vláda zavádí povinnost nosit při nakupování roušky, opatření začne platit zřejmě od středy.

Nemoc COVID-19, kterou koronavir způsobuje, byla zatím v Rakousku potvrzena u 9125 lidí, z nichž 108 nákaze podlehlo. Kvůli těžšímu průběhu nemoci je nyní v zemi tisícovka lidí v nemocnicích, 193 pacientů leží na jednotkách intenzivní péče. Za vyléčené je nyní považováno 636 lií, řekl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober.

Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu Kurz oznámil, že nově bude povinné nosit v obchodech roušky. Stane se tak, až supermarkety budou mít dostatek těchto prostředků, aby je mohly vydávat. Kurz předpokládá, že to bude ve středu. Jako další preventivní opatření je nucené uzavření všech hotelových provozů. Pokud to bude možné, budou Rakušané moci pracovat z domova. Vláda přislíbila zaměstnavatele odškodnit.

V Nizozemsku stoupl počet nakažených koronavirem na 11 750, počet potvrzených onemocnění se zvýšil o 8,1 procenta. Oznámili to místní zdravotníci. Od neděle je hlášeno 884 nových případů a 93 úmrtí, celkem nákaze podlehlo 864 lidí.

Nizozemsko kvůli koronaviru přijalo řadu opatření k omezení sociálních kontaktů. Uzavřelo například školy, restaurace, bary a zakázalo veřejná shromáždění. Reálný počet nakažených je ale podle Nizozemského ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) pravděpodobně mnohem vyšší, protože testy absolvují pouze velmi nemocní lidé a zdravotničtí pracovníci.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...