Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet mrtvých v Británii překročil první tisíc, v Německu je nejvíce zasažené Bavorsko

Výstavní a konferenční centrum v Londýně ExCeL Exhibition Centre je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstavní a konferenční centrum v Londýně ExCeL Exhibition Centre je... | foto: ČTK/AP

LONDÝN/BERLÍN/MADRID V Británii počet mrtvých překročil první tisíc. V Německu za 24 hodin na nemoc COVID-19 zemřelo 72 lidí a celkový počet obětí se tak vyšplhal na 325, uvedl v sobotu Institut Roberta Kocha (RKI). Nakažených je v Německu 48 582 osob. Kancléřka Angela Merkelová vzhledem k aktuálnímu vývoji vyzvala občany k trpělivosti, přijatá opatření jsou podle ní nadále potřeba.

Počet případů nákazy koronavirem v sobotu překročil celosvětově hranici 640 000, po celém světě zemřelo na 30 000 lidí, z toho více než třetina v Itálii.

Ve Velké Británii počet obětí nákazy koronavirem překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly v sobotu tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Během posledních 24 hodin v ostrovní zemi podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, 260 lidí. Nakažených je zde dohromady 17 089.

Ve Švýcarsku počet mrtvých stoupl z pátečních 197 na 235. Počet potvrzených případů stoupl na 13 231.

Koronavirus celosvětově

V Británii se uzavírají dětská hřiště.
Jeden z italských pacientů v kritickém stavu byl převezen do nemocnice v...

V Nizozemsku zemřelo dalších 93 lidí, celkový počet obětí činí 639, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Přibylo také 1159 nově potvrzených případů, což ale představuje menší přírůstek než v pátek. Pokud tento vývoj bude pokračovat, bude možné to podle Nizozemského ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) považovat za potvrzení, že opatření proti šíření nákazy fungují. Země zatím potvrdila 9762 případů.

V Německu celkový počet prokázaných infekcí v pátek podle RKI dosáhl 48 582, nemoc si vyžádala 325 životů. Nejvíce nakažených má nadále Bavorsko (11 150), které na východě sousedí s Českem. Na druhém místě zůstává nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (10 607) a třetí Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (9781).

Nejvíce obětí vykazuje Severní Porýní-Vestfálsko (101), následované Bádenskem-Württemberskem (80) a Bavorskem (77). V žádné další zemi si zatím nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, nevyžádala více než 12 životů.

Německo kvůli zpomalení šíření koronaviru přijalo řadu opatření, včetně zákazu shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. Kancléřka Merkelová, která je nyní sama v domácí karanténě, v sobotu ve svém pravidelném podcastu uvedla, že si je dobře vědoma toho, jak velký dopad opatření na životy lidí mají, a ocenila, že je v drtivé většině dodržují.

„Rozumím tomu, že se lidé už netrpělivě ptají, jak dlouho to ještě bude trvat,“ podotkla také. „Nikdo teď však nemůže s čistým svědomím říci, že ví, jak dlouho tato těžká doba bude trvat,“ míní. Poprosila proto občany o trpělivost. Za důležité označila zpomalení nákazy tak, aby se počet infikovaných zdvojnásoboval maximálně každých deset dnů, teď se zdvojnásobuje zhruba každých 5,5 dne.

Ve Španělsku se nakazilo už přes 72 tisíc lidí

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku překonal 72 000, za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u více jak 8000 dalších lidí. Informoval o tom v sobotu deník El País. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo dalších 832 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celkem ve Španělsku zemřelo 5812 lidí a je evidováno 72 248 nakažených osob.

Denní přírůstek obětí je v sobotu opět vyšší, než v předchozích dnech. Mezi čtvrtkem a pátkem úřady zaznamenaly 769 pacientů. Vyšší je znovu také počet nových případů, kterých bylo v pátek 7871.

Španělsko z celkového počtu 72 248 nakažených již přes 12 280 lidí prohlásilo za uzdravené. Více než 4500 lidí zůstává v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče.

Virus nejhůře zasáhl hlavní město Madrid, kde je 21 520 potvrzených případů nákazy. V metropoli dosud kvůli onemocnění COVID-19 zemřelo 2757 lidí, což je bezmála polovina všech obětí v zemi. S nemocí se potýká také severozápadní region Katalánsko, kde je 14 263 nakažených.

Nákaza koronavirem se ve Španělsku poprvé potvrdila na konci ledna u německého turisty, který pobýval na Kanárských ostrovech. V současnosti je Španělsko čtvrtou nejvíce zasaženou zemí po Spojených státech, Itálii a Číně.

2314 obětí koronaviru ve Francii

Ve Francii si koronavirus vyžádal životy dalších 319 lidí. Celkový počet úmrtí od začátku pandemie tak stoupl na 2314. Uvedla to v sobotu agentura AFP s odvoláním na údaje, zveřejněné francouzskou vládou. Bilance zveřejněná v pátek večer ještě uváděla 1995 mrtvých.

Celkový počet potvrzených případů infekce dosáhl 37 575, oproti 32 964 nakažených o den dříve. Ze 17 620 hospitalizovaných pacientů se 4273 nachází na jednotkách intenzivní péče, což je podle AFP o 486 pacientů více během jediného dne. Premiér Édouard Philippe varoval, že příští dva týdny budou v boji proti nákaze nejtvrdší. „Bojujeme v bitvě, která nějaký čas potrvá,“ řekl.

Ministr zdravotnictví Olivier Véran v televizi ohlásil, že Francie si objednala miliardu roušek na obličej, a to hlavně v Číně, při týdenní spotřebě 40 milionů kusů má nyní země podle ministra zásoby na tři týdny. Nedostatek roušek kritizovali zdravotníci, personál pečovatelských zařízení, policisté a další lidé v první linii boje s koronavirem, poznamenala agentura Reuters.

Sousední Rakousko má více než 8000 osob s nákazou

K sobotnímu odpoledni bylo v Rakousku potvrzeno 8030 případů nákazy virem SARS-CoV-2. Vyplývá to z dat na webových stránkách ministerstva zdravotnictví. Za 24 hodin se počet nových případů zvýšil o 7,9 procenta, což je nejméně od začátku krize v zemi.

Nejvíce postiženou je nadále spolková země Tyrolsko, která sousedí s Itálií a má 1849 nakažených. Následují Horní a Dolní Rakousy (1337 a 1262 případů), tedy dvě spolkové země, které hraničí s Českem. Hlavní město Vídeň má 1067 nakažených. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zatím v Rakousku do sobotního ránu podlehlo 68 lidí. V páteční ranní statistice bylo mrtvých 58.

V Íránu přibylo 3076 případů

V Íránu, který je nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí, za posledních 24 hodin přibylo 3076 potvrzených případů nákazy. Počet úmrtí se zvýšil o 139. Země podle údajů ministerstva zdravotnictví eviduje celkem 35 408 případů a 2517 mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters.

Írán i nadále zůstává nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí. Tamní zdravotnictví je však podle prezidenta Hasana Rúháního silné a připravené na případnou eskalaci krize. Hlava státu to v sobotu oznámila v televizním přenosu.

V Rusku zemřeli již čtyři lidé, vláda uzavírá hranice

V Rusku bylo během uplynulých 24 hodin zjištěno 228 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených tak dosáhl 1264. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, stoupl na čtyři. Uvedla to v sobotu agentura Interfax. Předchozí bilance čítala 1036 infikovaných a tři mrtvé. V reakci na šíření nákazy v sobotu vláda rozhodla o uzavření hranic.

Nové případy byly podle Interfaxu zjištěny ve 26 z 85 ruských regionů. Nejvíce, 114, připadlo na Moskvu.

Vláda podle médií zvažuje možnost přerušit vitrostátní leteckou a železničtní osobní dopravu, aby omezila šíření nákazy. Moskevská radnice pak prý vážně posuzuje uzavření města. Mluvčí vlády a radnice se ale zdrželi vyjádření.Uzavření vnějších hranic začne platit v pondělí 30. března, týkat se bude všech hraničních přechodů pro automobilovou, železniční i říční přepravu, uvedl ve vládním prohlášení premiér Michail Mišustin. Výjimku ze zákazu bude mít přeprava zboží. Hranice s většinou svých sousedů uzavřelo Rusko již v minulých dnech.

Rusko od pátku 27. března přerušilo mezinárodní letecké spojení s výjimkou charterových letů, jejichž účelem je zajistit návrat Rusů do vlasti ze zahraničí. Kvůli boji proti koronaviru bude příští týden volný, lidé nebudou chodit do práce, připomněl list Kommersant.

Ukrajina hlásí výrazný procentuální nárůst počtu nakažených, v sobotu potvrdila 93 nových případů, čímž celkový počet nakažených stoupl na 311.

V Uzbekistánu v sobotu zemřel 39letý lékař, který se neúspěšně pokoušel tajně se vyléčit z nemoci. Doktor byl v kontaktu s uzbeckým „nultým“ pacientem, tedy zdrojem infekce ve středoasijské zemi, který jej zřejmě nakazil, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Doktor byl ve čtvrtek hospitalizován již ve vážném stavu a o dva dny později zemřel, jako druhý pacient s koronavirem v této bývalé sovětské republice.

Lidí, u nichž testy potvrdily přítomnost koronaviru, přibývá i ve státech jihovýchodní Asie. Malajsie v sobotu oznámila dalších 159 případů, celkem jich eviduje 2320. Počet nakažených i obětí za posledních 24 hodin vzrostl i v Indonésii, Thajsku, Vietnamu a na Filipínách.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?