Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na koronavirus zemřela šestnáctiletá Francouzka. Selhaly dva testy, nemoc postupovala extrémně rychle

Nemocnice ve francouzském městě Mylhúzy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice ve francouzském městě Mylhúzy. | foto: Reuters

Paříž Šestnáctiletá dívka z Paříže se stala nejmladší obětí pandemie COVID-19 ve Francii. Postup nemoci u ní byl extrémně rychlý, zemřela po několika dnech od prvních příznaků. Koronavirus u ní odhalil až třetí test. Její případ je varováním pro mladistvé, že nemoc je i pro ně smrtelně nebezpečná.

Šestnáctiletá Julie začala minulý víkend pociťovat příznaky lehkého nachlazení. Léčila se sirupem, ale dýchací potíže se přesto zhoršovaly a ke kašli se přidala dušnost. Dívka si stěžovala, že se nemůže nadechnout a v pondělí proto její matka zavolala lékaři. Ten nechal pro nemocnou teenegerku zavolat záchrannou službu, ale místo ní přijeli hasiči v ochranných maskách a odvezli pacientku do nemocnice v Essonne nedaleko Paříže. Matku Julie lékaři uklidňovali, že se nejedná o nic vážného. Výsledek testu na koronavirus ale nemocnice tou dobou ještě neměla.

27.března 2020 v 01:05, příspěvek archivován: 28.března 2020 v 12:29

Julie, 16 ans, décédée du coronavirus : «Personne n’est invincible», se désole sa sœur https://t.co/aJZodWxjBs

Následujícího dne se dýchací obtíže dívky natolik zhoršily, že musela být převezena na jednotku intenzivní péče na dětské klinice Necker v Paříži. Zde jí byly učiněny dva další testy na COVID-19, oba však vyšly negativní. Vypadalo to, že dívka se dostala z nejhoršího. „Směli jsme otevřít dveře pokoje, sestry přestaly nosit ochranné obleky,” líčila Juliina matka Sabine serveru France24. Dcera ale byla nervózní a stěžovala si na bolest srdce.

V úterý večer se matka rozloučila s Julií a odjela domů. V noci jí zavolali z nemocnice - dorazily výsledky testu z první nemocnice, který prokázal nákazu koronavirem. Juliin stav se zhoršil natolik, že musela podstoupit tracheostomii (voperování umělého vyústění průdušnice, pozn.red.). Rodina byla v šoku. „Od začátku všichni říkali, že virus neohrožuje mladé lidi. Věřili jsme tomu, jako všichni ostatní,” uvedla Juliina starší sestra Manon.

Po půlnoci lékaři zavolali znovu. Tentokrát rodině řekli, ať okamžitě přijede do nemocnice. Ale bylo už pozdě - dívka byla v čase jejich příchodu již po smrti. „Ještě měla teplou kůži,” popsala zdrcená matka médiím. Na rozloučení s Julií dostala rodina jen krátkou chvíli, následně muselo být její tělo odvezeno do izolované márnice. Juliina pohřbu se bude smět účastnit pouze 10 lidí.

Podle francouzského ministerstva zdravotnictví Oliviera Vérana se u dívky projevila těžká forma koronavirového onemocnění, která je u mladých lidí extrémně vzácná. Dívčina smrt ale i tak vyvrací názor, že pro mladé lidi není koronavirus nebezpečný. „Musíme přestat věřit, že to postihuje jen staré lidi. Nikdo není v bezpečí před tímto virem,” sdělila pro deník Le Parisien sestra zesnulé, Manon.

Smrt mladé dívky také vyvolala pochybnosti o přesnosti testů. Podle pařížského lékaře Géralda Kierzeka se úspěšnost testů pohybuje okolo 60 %. Statisticky jsou tedy dva z pěti infikovaných otestováni jako negativní. Jak píše Le Parisien, je tomu kvůli nespolehlivosti nosního výtěru, který se v současnosti používá pro testy na COVID-19. „V tom se nemusí koronavirus projevit, na začátku infekce může být naopak přítomný v krku a později se přesunout do plic, takže ho nosní výtěr neodhalí,” popsal Kierzek. „Musíme tedy člověka s příznaky testovat klidně pětkrát nebo šestkrát, dokud se infekce neprokáže,” uzavřel lékař.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.