Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzská policie rozdala už tisíce pokut. Lidé nechtějí zůstat v izolaci

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzi jsou už pár v dní v izolaci. Opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, vstoupila v platnost v úterý. Ne všichni však zákaz vycházení respektují – policie již musela rozdat více než čtyři tisíce pokut.

Francouzská olicie na stráži. Žena využila možnost vyjít z izolace kvůli venčení psa. foto: Reuters

„Od středečního rána jsme museli začít 4095 řízení s lidmi, kteří porušili pravidla vycházení,“ uvedl v rozhovoru se stanicí TF1 ministr vnitra Christophe Castaner. 

Naftu na dálnici ve Francii jsem platil přes okénko, paní měla rukavice, říká český řidič

„V úterý byly pokuty ještě 35 euro (966 korun), od středy se již pohybují mezi 135 až 375 eury (v horním limitu více než 10 tisíc korun). Doufáme, že tento faktor lidi vyžene z ulic,“ dodal.

Francouzi od úterního poledne musí zůstávat ve svých domovech. Stejně jako v Česku mají povolené jen nutné vycházky k lékaři či do obchodů s potravinami a drogerií. Vždy u sebe musí mít dokument, na kterém je napsáno, kam a proč jdou.

„Cílem tohoto nařízení je Francouze ochránit,“ vysvětlil Castaner. „Nejlepším způsobem, jak ochránit naše životy, je zůstat doma.“

Vláda Francouzům zatím povoluje jít si zaběhat, pokud tak učiní sami. Pařížský policejní prefekt Didier Lallement a starostka Paříže ale požádali obyvatele města, aby „svůj pohyb omezili, co nejvíce to bude možné.“

„Zatímco zdravotníci dnem i nocí zachraňují životy, vy byste v těchto dnech měli zábavu dětí, fyzické aktivity i venčení zvířat zkrátit a omezit na okolí svého bydliště,“ stojí v prohlášení pařížských představitelů. Ministerstvo sportu podle deníku Le Monde napsalo, že jízda na kole není v rámci fyzických aktivit dovolená.

Francie se těmito opatřeními snaží zastavit průběh nákazy, která již zabila více než 260 lidí. Nakažených je přes devět tisíc. Ve středu ministryně obrany Florence Parlyová uvedla, že armáda již ze svých zásob předala ministerstvu zdravotnictví na pět milionů chirurgických roušek. Reagovala tak na zprávy o tom, že ochranné roušky dochází v nemocnicích a zdravotnických zařízeních.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!