Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prymula bude dohlížet na chytrou karanténu. V čele krizového štábu ho nejspíš nahradí Hamáček

Česko

  5:00aktualizováno  12:52
Od rána stát na jižní Moravě testuje takzvanou chytrou karanténu. Celému projektu velí armáda, zapojí se až tři stovky vojáků. Na chod dohlíží i náměstek Roman Prymula, který na systém inteligentní karantény musí prioritně směřovat svou pozornost. V čele krizového štábu ho proto nejspíš vystřídá ministr vnitra Jan Hamáček. O případném převzetí funkce bude jednat s premiérem Andrejem Babišem v poledne.

ilustrační snímek foto: ČTK

Jaká bude chytrá karanténa? Stát spustí systém na jihu Moravy, zneužití pro špehování obyvatel vyloučil

V pondělí stát spustil zkušební provoz chytré karantény v Jihomoravském kraji, celorepublikově začne fungovat po Velikonocích. Nový systém, který elektronicky vytrasuje nakaženého pomocí mobilních dat a rychle izoluje a otestuje jeho rizikové kontakty, by se ale měl v následujících dnech postupně rozšiřovat i do jiných krajů.

„Zájem projevil i Moravskoslezský kraj, ten by mohl následovat, možná už v průběhu tohoto týdne,“ řekl v rozhovoru LN premiér Andrej Babiš (za ANO), který si můžete exkluzivně přečíst v pondělním vydání Lidových novin. Podle Babiše je důležité co nejrychleji zapojit Prahu, kde je nejvyšší počet nakažených. Je možné, že v hlavním městě bude systém zaveden ještě před blížícím se křesťanským svátkem.

Vakcína bude nejdříve za rok a půl, říká viroložka z Univerzity Karlovy. Mimořádná opatření přišla včas

Celému projektu velí armáda v čele s brigádním generálem Petrem Procházkou, který byl pověřen náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. „Pro projekt chytré karantény armáda vyčlenila 253 vojáků a 82 kusů techniky. Do nařízení vlády navrhne navýšit počet na tři sta osob, ať máme možnost posílení v případě potřeby,“ uvedl předseda vlády Babiš.

‚Prymula se musí soustředit na zdravotnictví.‘

Na fungováním inteligentní karantény ale dohlíží i současný předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. „Bude zplnomocněncem vlády, projekt bude stejně jako krizový štáb fungovat pod vládou,“ dodal Babiš. Vláda proto směřuje k zásadní personální výměně. V čele krizového štábu náměstka ministra zdravotnictví zřejmě nahradí ministr vnitra Jan Hamáček (za ČSSD). Definitivně o tom kabinet rozhodne v pondělí. „Profesor Prymula se musí soustředit na systém chytré karantény a hlavně na zdravotnictví a na epidemiologické záležitosti,“ zdůvodnil premiér Babiš.

Prymula: Epidemii jsme schopni zastavit, ale za vysokou cenu. Budeme ji řídit

ODS uvedla, že ministr vnitra měl stát v čele krizového štábu od počátku. „Krizové řízení je systémově nachystáno tak, aby se spustilo v okamžiku krize a hned fungovalo. Svévolným a chaotickým rozhodováním premiéra jsme ztratili mnoho cenného času, například při opatřování ochranných pomůcek,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se připojil s tím, že kvůli nasazení Prymuly do čela štábu se „nabouraly velmi dobře nastavené krizové procesy“.

Vláda dává chytré karanténě ty nejvyšší priority. „Jde skutečně o nejdůležitější projekt, který stát chystá. Cílem je porazit vir, potřebujeme snížit tempo růstu nákazy. Systém vychází z osvědčených postupů realizovaných v Jižní Koreji, Singapuru a Hongkongu,“ uvedl Babiš.

Účelem chytré karantény je do tří dnů elektronicky vytrasovat všechny rizikové kontakty nakaženého a co nejrychleji je testovat. Zpětné dohledání toho, kde se nakažený pohyboval a s kým se setkal, bude fungovat na základě mobilních dat od operátorů a jeho platební historie. Přičemž infikovaný s takovým způsobem mapovaní musí souhlasit.

Díky novince by se mělo postupně uvolňovat plošné omezení pohybu všech obyvatel a v izolaci by měli být jen ti, kdo přišli do kontaktu s nakaženým. „Myslím si, že opatření by se mohla rozvolňovat třeba od různých služeb. Ženy ocení, pokud si budou moci zajít na kosmetiku nebo ke kadeřnici,“ popsal předseda vlády Babiš.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat