Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prymula: Epidemii jsme schopni zastavit, ale za vysokou cenu. Budeme ji řídit

Roman Prymula hovoří 24. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k dosavadnímu vývoji kolem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. foto: ČTK

Praha - Lékařů intenzivní péče je v Česku asi 4000, sester 15.500. Lůžek na odděleních intenzivní péče (JIP) je kolem 4450, plicních ventilací je na nich 2080, řekl v úterý novinářům předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Volných je zhruba 63 procent z nich, v některých regionech 50 procent.
  9:21aktualizováno  12:30

Koncem dubna by v Česku mohl vzrůst počet nakažených až na 15 tisíc. Prioritou je navýšení testování

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by při vyčerpání kapacit bylo na místě zdravotníkům zkrátit karanténu jen na deset dní. „Pokud bude personál na nějakém oddělení, kteří pečují o kriticky nemocné jedince a nebude tam záložní kapacita, tak je logické, že by karanténa, která by byla nasazena v plné míře, ohrozila zdraví těchto pacientů,“ řekl náměstek.

Podle Prymuly týmy expertů připravují možné scénáře rozšíření nákazy, zkrácení karantény u zdravotníků by přišlo v situaci, kdy kapacita bude naplněna na podstatně více procent, než je v tuto chvíli. „My bychom mohli epidemii zastavit, ale za cenu velmi nákladných ekonomických opatření,“ řekl Prymula. Místo zastavení tak chce spíš řídit její průběh.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek na tiskové...
Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci 24. března k dosavadnímu vývoji...

Lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 musí podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče. Musí pro ně mít i vyhrazený personál. Vláda pro nemocné určila také dvojice nemocnic v Praze a Brně, které mají společně připravit 90 lůžek, 30 z nich s plicní ventilací. V Praze jde o Nemocnici na Homolce a Fakultní nemocnici v Motole a Brně Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně a Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích.

„Existující kapacity jsou asi 3120 lůžek intenzivní péče. Pokud asi deset procent nakažených potřebuje hospitalizaci, museli bychom mít kolem 33.000 pacientů, abychom museli uvažovat o tom, že by systém mohl být ohrožen,“ řekl Černý.

„Musíme se adekvátně nachystat na vývoj pandemie tak, abychom oddálili ten moment, kdy systém eventuálně nebude stačit na nárůst pacientů s COVID,“ řekl Černý. Oddělení ARO je podle něj v ČR 136, spolu s lůžky na JIP mají skoro 4500 lůžek. Podle dat z neděle bylo volných 1679, tedy vytížení bylo asi 63 procent. Lůžek s umělou plicní ventilací je 2080, nezapočítají se na odděleních dětské intenzivní péči a neonatologiích. „Aktuální využití ventilátorů je zhruba někde kolem 40 procent,“ doplnil. Přístrojů na mimotělní oběh, který umožňuje náhradu plic, je 72.

Lůžková kapacita by podle odborníků měla nápor pacientů zvládnout. „Už 25 procent lidí, kteří s COVID-19 do nemocnice došli, z nich bylo propuštěno do domácí léčby,“ řekl Dušek.

Hromadné akce se opět povolí jako jedny z posledních

Hromadné akce budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha opět povolené jako jedny z posledních, podobně otevření škol. Rozvolňování protikoronavirových opatření umožní podle jRomana Prymuly takzvaná chytrá karanténa, kdy se budou rychle vyhledávat a izolovat kontakty nakažených. 

Nový způsob karantény chce ministerstvo spustit po Velikonocích. „Do tří dnů chceme vytipovat kontakty pozitivních, ty co nejrychleji otestovat a izolovat jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, by se pak měla dezinfikovat,“ uvedl náměstek. Nastartovat by se měl především průmysl. „Nepočítali jsme, že výrobu zastaví automobilový průmysl,“ doplnil Prymula.

Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny roušky a respirátory, v Praze je vyložili hasiči a policisté

„Pravděpodobně půjdeme zpětně, jak byla opatření zaváděna. Hromadné akce, kultura, koncerty a fotbalové zápasy budou jedny z posledních, které uvolníme,“ řekl ministr k uvolňování restriktivních opatření. V hromadných akcích podle něj spočívá největší riziko, jako příklad uvedl situaci v Itálii. Stejně tak by měla být jako jedna z posledních obnovena školní docházka.

„Dovedu si představit, že budeme uvolňovat opatření týkající se všeobecného omezení pohybu lidí, že uvolníme nějaké služby, které jsou potřeba,“ uvedl Vojtěch. Lidé se ale musí připravit na to, že letošní Velikonoce budou jiné, než byli zvyklí. Ministr se obává toho, že tradiční chození koledníků nebo setkávání rodin nebude možné. „Nechceme jít scénářem Nového roku v Číně, kdy se lidé rozjeli do celé země,“ podotkl. Opatření na velikonoční víkend tak budou velmi restriktivní, dodal.

Prymula upozornil na to, že v tuto chvíli není možné s naprostou jistotou říci, co bude za dva měsíce. „Bude to dynamický proces. Nebude to nic tajného, data budeme pravidelně zveřejňovat a pokud tam bude problém, tak logicky budeme muset přidat nějaké opatření, abychom tu křivku vrátili tam, kde ji chceme mít,“ dodal Prymula.

Česko má k úternímu ránu 1289 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Sedm lidí se z nemoci vyléčilo, jeden člověk zemřel. Testovaných bylo zatím více než 19 600 lidí.

Autor: