Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny roušky a respirátory, v Praze je vyložili hasiči a policisté

Boeing 737-900 se zdravotnickým materiálem přiletěl ze Šanghaje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737-900 se zdravotnickým materiálem přiletěl ze Šanghaje. | foto: Smartwings Group

Praha Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Po jeho příletu začali hasiči a policisté vykládat 1,9 milionu roušek a 100 000 respirátorů. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Další zdravotnický materiál přiveze v úterý do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Z čínského Šen-čenu odstartovalo v úterý ráno, předpokládaný přílet je v pozdních večerních hodinách. V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek.

V pondělí přistálo na letišti Václava Havla Praha další letadlo Smartwings,...
Ihned po jeho příletu začali hasiči a policisté 1,9 milionu roušek a 100 000...

Ve středu přiletí z Hanoje zásilka 250 000 respirátorů letadlem vietnamské aerolinky Bamboo Airways. Novinářům to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Vietnamská vláda podle něj povolila jejich vývoz v situaci uzavření tamního trhu s pomůckami. Letadlem přiletí z Vietnamu také 150 Čechů a 50 občanů ostatních států Evropské unie.

Stát nyní zdravotní ochranné pomůcky nakupuje v Číně, se kterou se dohodl na zprovoznění leteckého mostu, v jehož rámci se budou pomůcky převážet. Vedle Smartwings je do něj zapojena také letecká společnost China Eastern, první její letadlo přiletělo do Prahy v pátek, další v neděli. Letadla s ochrannými pomůckami by podle ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů.

Společnost Smartwings má se státem smlouvu na vyslání celkem sedmi letadel. První dorazilo do Česka v pondělí zhruba hodinu po půlnoci, dovezlo milion roušek a další zdravotnický materiál. O přesném termínu dalších zatím jasno není, Smartwings však počítá s pravidelnými intervaly. Letadla skupiny odletěla ve směru do Číny už ve čtvrtek po půlnoci, kvůli problémům se získáním potřebných povolení však musela čekat několik dní v Novosibirsku. První z letadel mohlo do Číny přiletět až v neděli.

Ministerstvo obrany využívá k přepravě zdravotnického materiálu velkokapacitní letoun Antonov An-124 Ruslan, který NATO označuje kódovým názvem Condor. První ze strojů dorazil do Česka už v sobotu, přivezl přes 100 tun zdravotnického materiálu. Další spoj přistane v úterý v Pardubicích. Stroj byl naložen během noci, ráno pak odstartoval z čínského Šen-čenu. Původní plán počítal s příletem do Pardubic kolem poledne, letadlo ale pravděpodobně do Česka dorazí až v pozdních večerních hodinách.

Přehled: Česko má materiál hlavně z Číny, využívá soukromá i vojenská letadla

  • ČR využívá k dopravě ochranných pomůcek ze zahraničí několik dopravních spojů. Do leteckého mostu, který zajišťuje dodávky ochranných pomůcek, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006.
  • Česko plánuje za nákupy zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.
  • První letadlo společnosti China Airlines přiletělo do Prahy v pátek 20. března, další v neděli 22. března. První zásilka přivezla 1,1 milionu respirátorů, druhá zásilka přivezla sedm milionů roušek.
  • Společnost Smartwings má se státem smlouvu na vyslání celkem sedmi letadel. První letadlo dorazilo do ČR v pondělí zhruba hodinu po půlnoci, dovezlo milion roušek a další zdravotnický materiál. Součástí nákladu byla podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka i první část daru skupin Energetický a průmyslový holding (EPH) a J&T, jehož celková hodnota činí 100 milionů korun. Už dříve nabídla skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera České republice darem 120 tun zdravotnických pomůcek. V Číně a ve Španělsku skrze společnost Home Credit nakoupila pomůcky taktéž v hodnotě 100 milionů korun - 1,8 milionu chirurgických masek, 1,7 milionu respirátorů N95 a testovací sady.
  • Druhé letadlo Smartwings přivezlo v noci na úterý do Prahy 1,9 milionu roušek a 100 000 respirátorů. O přesném termínu dalších dodávek zatím jasno není. Letadla skupiny odletěla ve směru do Číny už ve čtvrtek 19. března po půlnoci, kvůli problémům se získáním potřebných povolení však musela čekat několik dní v Novosibirsku. První z letadel mohlo do Číny až v neděli 22. března.
  • Ministerstvo obrany pro přepravu zdravotnického materiálu z Číny využívá program NATO s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006. Nyní se na něm podílí devět členských zemí NATO. Jeho účelem je účastnickým státům poskytnout schopnost rychlé strategické letecké přepravy velkých nákladů. Česká armáda ho používá například pro přepravu materiálu do zahraničních vojenských misí. Přepravu ochranných pomůcek z Číny zajišťuje ukrajinská společnost, která má k dispozici letouny Antonov An-124 Ruslan, což jsou jedny z největších letadel světa. První ze strojů s kódovým označením Condor dorazil do Česka v sobotu 21. března a přivezl přes 100 tun zdravotnického materiálu. Další spoj, s kódovým označením Condor 2, by měl v úterý přistát v Pardubicích.
  • Již 18. března přistál na vojenském letišti Praha-Kbely vojenský speciál Airbus A-319, který přivezl z čínského Šen-čenu 150 000 rychlotestů na nový typ koronaviru.
  • Česko se pokouší zajistit zásoby i v jiných zemích. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že mluvil s vietnamským premiérem Nguyen Xuan Phucem, který potvrdil objednávku roušek a ochranných obleků ministerstva zdravotnictví. První dodávka by podle Babiše měla dorazit ve středu.
Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!