1. června 2010 17:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu zvolí nového prezidenta 30. června, velké šance má žena

Angela Merkelová a ministryně pro rodinu Ursula von der Leyenová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a ministryně pro rodinu Ursula von der Leyenová | foto: ČTK

BERLÍN Volba nového německého prezidenta se uskuteční 30. června. Na tento termín předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert svolal Spolkové shromáždění, které hlavu státu volí.

Němečtí poslanci a zástupci regionálních parlamentů na něm budou vybírat nástupce Horsta Köhlera, který v pondělí nečekaně rezignoval. Horkou kandidátkou je údajně současná ministryně práce Ursula von der Leyenová.

Köhler odstoupil po tvrdé kritice na adresu svého vyjádření, kterým dal zahraniční armádní mise do souvislosti se zajišťováním německých hospodářských zájmů. Stal se tak vůbec prvním spolkovým prezidentem, který ze svého úřadu odstoupil. Köhler byl devátým prezidentem Spolkové republiky, která vznikla v roce 1949. Podle německé ústavy se Spolkové shromáždění musí sejít do 30 dnů od uvolnění prezidentského křesla. Poslední červnový den tak byl zároveň posledním dnem, kdy se volba může uskutečnit.

Sbor volitelů tvoří členové Spolkového sněmu, dolní parlamentní komory, a stejný počet delegátů všech 16 spolkových zemí, které vysílají zemské sněmy podle zásady poměrného zastoupení. Prezidentským kandidátem může být každý Němec, který přesáhl věk 40 let. Nejvyšší německý představitel je volen na pět let, a to maximálně dvakrát po sobě. Podobně jako v Česku má v Německu úřad prezidenta převážně reprezentativní povahu.

Vládní koalice kancléřky Angely Merkelové dnes zahájila konzultace o svém společném kandidátovi. Oficiálně zatím žádné jméno nevybrala. "Budeme v příštích dnech hledat kvalifikovanou osobnost z aktivní politiky. Domníváme se, že potřebujeme někoho s politickou zkušeností," uvedl po schůzce šéf parlamentní frakce křesťanských stran CDU a CSU Volker Kauder.

Podle německého servisu agentury AP koalice favorizuje oblíbenou ministryni práce a sociálních věcí. "V kancléřství má von der Leyenová velké preference," citovala agentura zdroj z vládních kruhů.

V německých médiích se spekuluje také o ministru financí Wolfgangu Schäublem, Lammertovi, ministryni školství Annette Schavanové, bývalém bavorském premiérovi Edmundu Stoiberovi nebo o nynějším ministerském předsedovi Dolního Saska Christianu Wulffovi. Kancléřka už oznámila, že koalice bude hledat kandidáta, který bude přijatelný i pro opozici.

Pokud se na nějakém jménu shodne, bude mít největší šance na zvolení, protože vládní křesťanští a svobodní demokraté disponují ve Spolkovém shromáždění většinou hlasů.

ČTK