28. září 2012 8:52, aktualizováno  11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letadlo v Nepálu se srazilo s ptákem, zahynuli všichni lidé na palubě

Havárie letadla v nepálském Káthmándú. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havárie letadla v nepálském Káthmándú. | foto: ČTK

KÁTHMÁNDÚ V nepálské metropoli Káthmándú se krátce po startu zřítilo letadlo s 19 lidmi na palubě. Nehodu nikdo nepřežil. Podle letiště v Káthmandú neštěstí způsobila srážka s ptákem.

Dvoumotorové letadlo společnosti Sita Air vezlo turisty do oblasti Mount Everestu. Bylo mezi nimi sedm Britů a pět Číňanů. Dále bylo na palubě sedm Nepálců, z nichž tři tvořili posádku. Počasí bylo příznivé a stroj směřoval k Lukle, která je výchozím bodem pro výstupy na Mount Everest. Ročně jí projdou tisíce turistů.

Dvoumotorový vrtulový stroj Dornier krátce po startu náhle zamířil k říčnímu břehu. "Hned po startu letečtí dispečeři zaznamenali nezvyklý manévr letadla. Když se jeden z nich zeptal na příčinu, pilot mu odpověděl, že se letoun střetl s ptákem. Zakrátko se stroj zřítil," řekl zástupce letiště v Káthmandú.

Nouzové přistání se nepodařilo

Ostatky všech obětí byly převezeny do nemocnice k pitvě. Policie se domnívá, že se piloti pokoušeli přistát nouzově na břehu řeky Manóhara, ale stroj začal hořet. Svědci na zemi slyšeli křik pasažérů a viděli letadlo vzplát těsně předtím, než dopadlo na zem.

"Jedna z žen, která byla na místě mezi prvními, řekla, že ještě po pádu bylo z letadla slyšet hlasy lidí. "Nemohli jsme ale na letadlo začít lít vodu, protože jsme se báli exploze motorů. Piloti se snažili nouzově přistát a kdyby se jim to podařilo, mohli jsme pasažéry zachránit," řekla.

V Nepálu jsou letecké nehody časté, ta dnešní je šestá za dva měsíce. Nejčastější příčinou bývají extrémní terénní podmínky a nepříznivé počasí. Vzhledem k nedostatečné silniční síti a nedostupnosti mnohých vesnic je přitom v Nepálu letecká doprava hojně využívaná. Je tam 49 letišť a spojení zajišťuje 16 aerolinek.

Lidovky.cz, ČTK