Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Nikaragui protestují proti prezidentu Ortegovi. Zemřelo již deset lidí

Svět

  10:38
MANAGUA - Desetitisíce obyvatel Nikaraguy v pondělí opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost se současnou vládou levicového prezidenta Daniela Ortegy. Protesty, které původně začaly kvůli nepopulární penzijní reformě, se po jejím zrušení obrátily proti samotnému Ortegovi, jehož odstoupení demonstranti požadují. Informovala o tom agentura AFP.

V Nikaragui pokračovaly protesty proti prezidentu Ortegovi foto: ČTK

Pondělní demonstrace na několika místech metropole Managuy uspořádali studenti a zaměstnanecké organizace, podle nichž Ortega nemůže být nadále prezidentem, neboť nařídil násilné potlačení protestů z minulého týdne. Při nich podle oficiálních čísel úřadů zemřelo deset lidí, zatímco nevládní organizace a média uvádějí více než dvě desítky obětí.

„Vrazi!“ křičeli účastníci protestu na adresu Ortegy a jeho vlády. Levicový prezident je u moci 11 let a obyvatelstvo naposledy popudil záměrem penzijní reformy, která snižovala důchody a zvyšovala příspěvky zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Pod tlakem veřejných protestů se vláda v neděli rozhodla reformu odvolat.

„Nezahájíme žádný dialog (s vládou), dokud nebudou propuštěni všichni vězni, dokud bude pokračovat represe a nebudou podmínky pro tento dialog,“ řekl AFP vůdce organizace zemědělců Michael Healy. Podle organizátorů protestů Ortega zavírá své politické odpůrce do vězení a potlačuje demonstrace, přestože jsou poklidné.

Proti pondělním protestům policie nicméně nezasáhla a držela se stranou, uvedla agentura Reuters.

kpc

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...