24. dubna 2018 10:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Nikaragui protestují proti prezidentu Ortegovi. Zemřelo již deset lidí

V Nikaragui pokračovaly protesty proti prezidentu Ortegovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Nikaragui pokračovaly protesty proti prezidentu Ortegovi | foto: ČTK

MANAGUA Desetitisíce obyvatel Nikaraguy v pondělí opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost se současnou vládou levicového prezidenta Daniela Ortegy. Protesty, které původně začaly kvůli nepopulární penzijní reformě, se po jejím zrušení obrátily proti samotnému Ortegovi, jehož odstoupení demonstranti požadují. Informovala o tom agentura AFP.

Pondělní demonstrace na několika místech metropole Managuy uspořádali studenti a zaměstnanecké organizace, podle nichž Ortega nemůže být nadále prezidentem, neboť nařídil násilné potlačení protestů z minulého týdne. Při nich podle oficiálních čísel úřadů zemřelo deset lidí, zatímco nevládní organizace a média uvádějí více než dvě desítky obětí.

„Vrazi!“ křičeli účastníci protestu na adresu Ortegy a jeho vlády. Levicový prezident je u moci 11 let a obyvatelstvo naposledy popudil záměrem penzijní reformy, která snižovala důchody a zvyšovala příspěvky zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Pod tlakem veřejných protestů se vláda v neděli rozhodla reformu odvolat.

„Nezahájíme žádný dialog (s vládou), dokud nebudou propuštěni všichni vězni, dokud bude pokračovat represe a nebudou podmínky pro tento dialog,“ řekl AFP vůdce organizace zemědělců Michael Healy. Podle organizátorů protestů Ortega zavírá své politické odpůrce do vězení a potlačuje demonstrace, přestože jsou poklidné.

Proti pondělním protestům policie nicméně nezasáhla a držela se stranou, uvedla agentura Reuters.

kpc

ČTK

Najdete na Lidovky.cz