Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Do Nizozemska dorazily k identifikaci ostatky obětí pádu letu MH17

Svět

  22:24
KYJEV/ AMSTERODAM - Dvě vojenská letadla dopravila z Charkova do Nizozemska poslední pozůstatky obětí katastrofy malajsijského boeingu, který byl zřejmě sestřelen nad východní Ukrajinou. Všechny ostatky byly předány do centra soudní medicíny k identifikaci a vyšetřování. Nizozemské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že již byla první oběť identifikována.

Květiny, svíčky, plyšáci...Lidé tvoří na místě pádu letadla improvizované pomníky. foto: Reuters

Do Nizozemska bylav sobotu přepravena všechna těla a části těl, nalezené na místě pádu letadla a převezené na charkovské letiště v železničních chladírenských vagonech. Za poslední tři dny bylo z Charkova do Nizozemska transportováno celkem 227 rakví.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dnes byla identifikována první oběť katastrofy letu MH17," uvedlo ministerstvo spravedlnosti v prohlášení. Dodalo, že jde o nizozemského občana, ale jeho totožnost neuvedlo. Identifikace, na kterých pracuje více než 200 odborníků, mají trvat měsíce. Podle agentury AFP se provádějí v kasárnách ve městě Hilversum, ležícím jižně od Amsterodamu.

Při havárii zahynulo 17. července všech 298 lidí na palubě malajsijského boeingu. Počet nalezených těl se zastavil na 282. Některá ukrajinská média tvrdí, že u obce Hrabove, kam letadlo dopadlo, stále ještě pozůstatky lidských těl jsou. Totéž říkají mezinárodní pozorovatelé a australský premiér Tony Abbott, který vyzval k urychlenému vyslání mezinárodního týmu policistů a vojáků k ochraně místa pádu letadla.

Plný přístup na místo tragédie? Přijdou jednání

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak se příští týden vydá do Nizozemska, aby se svým tamním protějškem Markem Ruttem jednal o možnostech zajištění plného přístupu mezinárodních vyšetřovatelů na místo katastrofy malajsijského boeingu, který byl údajně sestřelen nad východní Ukrajinou. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na dnešní prohlášení premiérova úřadu.

Najib v něm uvádí, že proruští rebelové, kteří mají místo pádu stroje pod kontrolou, už splnili dvě podmínky dohody uzavřené s Malajsií - vydání těl obětí a dvou černých skříněk z letadla, plnohodnotné vyšetřování havárie ale teprve musí začít.

"Mou prioritou je teď zajistit dodržení třetí části dohody, tedy aby byl mezinárodním vyšetřovatelům umožněn plný a bezpečný přístup na místo (katastrofy). To bude vyžadovat spolupráci mezi těmi, kdo mají místo pádu letadla pod kontrolou, a ukrajinskou armádou," citoval malajsijského premiéra Reuters. Podle něj bude k tomu zapotřebí 30 vyšetřovatelů.

SESTŘELENÍ LETU MH17

Boeing 777 malajsijských aerolinek se ve čtvrtek 17. 7. zřítil nedaleko východoukrajinské vesnice Grabovo/Hrabove ve Doněcké oblasti. Ta je v posledních týdnech centrem krvavých střetů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Letadlo, které mířilo z Amsterodamu do Kuala Lumpur a na jehož palubě se nacházelo 298 lidí, bylo sestřeleno ve výšce deseti kilometrů. Tragédii nikdo nepřežil.

Na urychlené vyslání mezinárodního týmu na Ukrajinu v sobotu apeloval australský premiér Tonny Abbott s argumentem, že se na místě pádu malajsijského boeingu stále nacházejí nevyproštěná a neodvezená těla. Na vyslání policistů a vojáků se už Kyjev dohodl s oběma nejpostiženějšími státy, Nizozemskem a Austrálií. Dohodu ale musí ještě ratifikovat kyjevský parlament, který se sejde k mimořádnému zasedání 31. července.

V troskách stroje údajně sestřeleného raketou přišlo o život 193 Nizozemců, 28 Australanů a devět osob s trvalým pobytem v Austrálii. "Podle nepochybných zjištění jsou na místě katastrofy ještě neodvezená těla. Právě kvůli tomu je stále důležitější, aby byl na místě katastrofy rozmístěn mezinárodní tým," citovala Abbotta agentura AFP. Premiér zároveň zdůraznil, že zapojení Austrálie v daném regionu bude přísně humanitární.

"Zdůrazňuji, že jde o humanitární misi. Jiní se mohou, jestliže si to přejí, vměšovat do politiky ve střední Evropě, naším cílem je ale výhradě identifikovat naše mrtvé a přepravit je do vlasti," řekl Abbott. To je s ohledem na uplývající čas a jeho vliv na lidské pozůstatky "nutné udělat co nejrychleji", zdůraznil premiér.

Podle dohody s Kyjevem smí Austrálie vyslat na Ukrajinu až 250 policistů, vojáků a dalšího personálu. Ti mají jako součást mezinárodního týmu chránit místo pádu letadla a zajistit řádné vyproštění a transport pozůstatků obětí.

 Z Ukrajiny odletělo poslední letadlo s těly Nizozemců

Autoři: ,