29. července 2011 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Oslu pohřbili první z Breivikových obětí

Pozůstalí na pohřbu Bano Rashidové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozůstalí na pohřbu Bano Rashidové | foto: Reuters

OSLO Norský premiér Jens Stoltenberg označil atentáty, které jeho zemí otřásly před týdnem, za útok proti norské demokracii. Zemi "zasáhlo zlo", řekl premiér na jednom ze smutečních ceremoniálů, které se po útocích pravicového extremisty konají na památku 77 obětí masakrů.

Stoltenberg zahájil sérii smutečních obřadů a bohoslužeb konaných za oběti pumového atentátu v centru Osla a střelby do sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Dnes se rovněž koná pohřeb první z obětí.

Pozůstalí na pohřbu Bano Rashidové

Sociální demokrat Stoltenberg dnes na akci pořádané jeho stranou vyzval národ k prokázání jednoty. "Kulky zasáhly naši mládež, ale zasáhly také celý národ," prohlásil. "Útok proti politické angažovanosti je útokem proti demokracii," řekl premiér, jehož střízlivé reakce na krveprolití schvaluje drtivá většina norského obyvatelstva.

Breivikovy oběti a jejich příběhy

"Musíme se naučit s 22. červencem žít, ale spolu to dokážeme," prohlásil Stoltenberg z pódia pokrytého rudými růžemi, symbolem vládní strany.

Premiér Stoltenberg na smutečním ceremoniálu

Norský premiér dnes má na programu vystoupení na dvou smutečních aktech. První uspořádala jeho Norská dělnická strana, další se koná v mešitě v imigrantské čtvrti Osla. Šéf mladých sociálních demokratů v Norsku Eskil Pedersen dnes ve své řeči prohlásil, že útok byl namířen i proti ústředním hodnotám jako jsou demokracie, tolerance a boj proti rasismu.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

"Dlouho předtím, než stane před soudem, můžeme říct: prohrál," řekl Pedersen na adresu Anderse Behringa Breivika, jenž se ke spáchání masakrů přiznal. Mladý politik slíbil, že mládežnická organizace sociálních demokratů na ostrově Utöya i příští léto uspořádá setkání mládeže, jak to činila v uplynulých desítkách let.

Norská policie dnes Breivika podruhé od útoků podrobně vyslýchá. Zahájení hlavního soudního líčení se neočekává dříve než příští rok. Policie oznámila, že Breivika vyšetří i dva psychiatři. Policie Breivika obvinila z terorismu, což mu může vynést vězení v délce 21 let. Státní zastupitelství však zvažuje, že jej obviní ze zločinů proti lidskosti, za což by mohl být odsouzen na 30 let.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY NC/CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz