6. srpna 2017 15:19, aktualizováno  19:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž u Eiffelovy věže vytáhl nůž a křičel Alláhu akbar. Má psychické problémy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Vojenská hlídka u Eiffelovy věže (archivní snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenská hlídka u Eiffelovy věže (archivní snímek). | foto: APReuters

PAŘÍŽ V Paříži byl v sobotu večer zatčen muž, který u Eiffelovy věže vytáhl nůž a křičel Alláhu akbar. Podle AFP se přiznal, že chtěl zaútočit na vojáka.

V Paříži byl v sobotu krátce před půlnocí zatčen muž, který u bezpečnostních kontrol před Eiffelovou věží vytáhl nůž a křičel Alláhu akbar (v arabštině Bůh je veliký). Podle zdrojů blízkých vyšetřování se ve vazbě přiznal, že chtěl spáchat atentát na jednoho z vojáků a že byl ve spojení s členem teroristické skupiny Islámský stát. Incident si nevyžádal žádné zraněné, napsala v neděli agetura AFP.

Uvedla také podrobnosti k osobě zadrženého útočníka. Jde podle ní o 18letého Francouze narozeného v Mauritánii. Muž měl psychické problémy, kvůli nimž byl už několik měsíců hospitalizován na psychiatrii. V sobotu byl ale venku na propustce.

Úřady původně událost označily za kriminální čin, v neděli se ale vyšetřování ujal protiteroristický odbor prokuratury, uvedla agentura Reuters. Zadržený totiž vyšetřovatelům přiznal, že chtěl napadnout jednoho vojáka a že „byl v kontaktu se členem džihádistické skupiny Islámský stát, který ho povzbuzoval ke spáchání takového činu“, řekl agentuře AFP zdroj blízký vyšetřování.

Zadržený muž byl koncem loňského roku odsouzen ke čtyřem měsícům vězení s podmínečným dvouletým odkladem za oslavu terorismu a výhrůžky smrtí, napsala AFP.

Incident se stal kolem 23:30. „Jeden muž se dostal přes první bránu, bezpečnostního agenta udeřil loktem. Pak vytáhl nůž a křičel Alláhu akbar,“ řekl AFP zdroj blízký vyšetřování. Vojáci pak narušiteli nařídili, aby nůž položil na zem. „To udělal, aniž kladl odpor, a byl hned zatčen,“ dodal zdroj.

Policisté pak slavnou památku čtvrt hodiny před její oficiální zavírací dobou evakuovali. V neděli se věž pro turisty otevřela normálně.

ČTK
  • 33Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz