Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Měla prasklou lebku. V Pistoriusově domě našli pálku se zaschlou krví

Svět

  13:36
JOHANNESBURG/PRAHA - Zakrvácenou pálku na kriket objevili vyšetřovatelé v domě paralympijského běžce Oscara Pistoriuse. Ten ve čtvrtek zastřelil svou přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou a vzápětí byl obviněn z vraždy.

Reeva Steenkampová a Oscar Pistorius na snímku z listopadu 2012 foto: Reuters

Zatím není jasné, čí krev na pálce je. Vyšetřovatelé ale pracují se dvěma verzemi. Podle jedné Pistorius pálku použil, aby se dostal do zamčené koupelny, kde se modelka schovávala. Podle druhé pálku použila sama Steenkampová, aby se před atletem bránila.

Modelka byla střelena celkem čtyřikrát, do hlavy, paže, pánve a ruky. Kromě toho ale bylo také zjištěno, že měla prasklou lebku. "Na pálce bylo spoustu krve. Testy ukážou, čí je," uvedl nejmenovaný zdroj podle jihoafrického listu City Press.

ČTĚTE TAKÉ:

Pistoriusova rodina tvrdí, že policie nemá dost důkazů, aby atleta vinila z vraždy. Pistoriusův otec Henke uvedl, že Steenkampovou Oscar zastřelil omylem, když ji pokládal za "vetřelce." "Uděláme cokoliv, abychom očistili jeho jméno," řekl britskému Telegraphu Henke Pistorius. Podle jihoafrických médií mají ale vyšetřovatelé důkazů dost, a ty verzi se "střelbou omylem" vyvracejí.

Bezprostředně po činu Pistorius zavolal příteli, otci a sestře, a požádal je, ať okamžitě přijedou k němu domů. Dorazili tam zrovna ve chvíli, kdy atlet "vláčel" Steenkampovou po schodech, venku se ji údajně pokoušel resuscitovat. Podle ochranky, která dům střežila, žena v tu chvíli ještě dýchala. Když ale dorazila záchranka, lékaři už museli modelku prohlásit za mrtvou.

Reeva Steenkampová

Policejní zdroje uvádějí, že v osudnou noc oba spali. Steenkampová na sobě měla noční košili, na podlaze ložnice ležel její iPad. Na jedné straně postele našli policisté pouzdro na zbraň. Pistorius prý přítelkyni střelil do boku a pak ji pronásledoval do koupelny, kde se před ním snažila schovat. Přes dveře následně vypálil další tři rány. Steenkampová si podle policie před střelbou chránila hlavu, což vysvětluje, proč měla prostřelenou ruku. Policie také chce, aby se Pistoriusova krev vyšetřila na přítomnost steroidů, ty mohou ve velkých dávkách vést k agresivitě a záchvatům vzteku.

Případ šokoval celou Jihoafrickou republiku i sportovní svět. Pistorius je totiž legendou, šestinásobný paralympijský šampion se proslavil hlavně loni na olympiádě v Londýně, kdy s protézami na obou nohou dokázal závodit se zcela zdravými běžci.

Soud ho již obžaloval z úkladné vraždy. Pistorius je od čtvrtka ve vazbě a zůstane v ní minimálně do úterý, kdy bude pokračovat soud.

Pistorius se zapsal do historie jako první handicapovaný atlet startující na olympiádě

Autor: