Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blíží se Ficova prohra? První kolo prezidentských voleb bylo nečekaně těsné

Svět

  23:32aktualizováno  16. března 1:10
BRATISLAVA (od našeho zvláštního zpravodaje) - Zdánlivě to není žádné překvapení, ale přesto je výsledek prvního kola slovenských voleb šokující. Především pro slovenského premiéra Roberta Fica, kterému se nepodařilo získat ani třicet procent hlasů a výsledek je pro něj velkou porážkou. Především proto, že mu nedává příliš velké šance pro druhé kolo.

Andrej Kiska v noci sledoval sčítání hlasů. foto: ČTK

„Volby jsou referendem o Směru,“ uvedl i v sobotu Robert Fico. Toto referendum však dopadlo pro Směr i pro jeho předsedu a premiéra minimálně v prvním kole velmi špatně.

Výsledky prezidentských voleb

  • Robert Fico 28,0 %
  • Andrej Kiska 24,0 %
  • Radoslav Procházka 21,2 %
  • Milan Kňažko 12,8 %
  • Gyula Bárdos 5,2 %
  • Pavol Hrušovský 3,3 %
  • Helena Mezenská 2,4 %

Volební účast 43,4 %.
Zdroj: Štatistický úrad SR.

Do druhého kola postoupil spolu s Ficem milionář a filantrop Andrej Kiska, který získal jen o čtyři procenta méně než Fico a má tak nad očekávání výbornou výchozí pozici před finálovým kláním, které se odehraje za čtrnáct dnů.

Kisku podpoří Procházka i Kňažko

„Vypadá to opravdu dobře,“ řekl po oznámení téměř definitivních výsledků Kiska. „Chtěl bych poděkovat tisícům dobrovolníkům, kteří mě podpořili. Chci hlavně vrátit důvěru v prezidentský úřad,“ uvedl ve svém prvním vystoupení po oznámení výsledků prvního kola Kiska.

Kiskovy šance zvyšuje nad očekávání dobrý výsledek dalších opozičních kandidátů nezávislého, ale ostře protificovského poslance Radoslava Procházky, jehož víc než dvacet procent je nad očekávání dobrým výsledkem.

Komentář Petra Kamberského si přečtěte ZDE:

Procházka už před volbami slíbil, že všechny své voliče vyzve k tomu, aby dali Kiskovi hlas, v případě že Kiska postoupí do druhého kola. Podobně se v sobotu večer zachoval čtvrtý v pořadí, herec a bývalý šéf slovenské diplomacie Milan Kňažko, který vyzval své voliče, aby Kisku v druhém kole podpořili.

Zatímco pro Procházku je dvacet procent hlasů odrazovým můstkem do další politické kariéry, kdy by se tento 41letý právník mohl stát hvězdou pravicové opozice, pro o generaci staršího Kňažka byla sobota zřejmě posledním dnem v politice, do níž se prezidentskou kandidaturou vrátil po jedenácti letech.

ČTĚTE TAKÉ:

Asi největším poraženým prvního kola je bývalý předseda parlamentu Pavol Hrušovský, který nezískal ani 4 procenta a to přesto, že byl oficiálním kandidátem tří parlamentních pravicových stran, jež mají voličskou podporu kolem 25 procent hlasů.

Tvrdé druhé kolo

Podle prvních reakcí slovenských komentátorů se dá před druhým kolem voleb čekat velmi tvrdá a také především vůči Kiskovi velmi špinavá kampaň. Ta už začala před tímto víkendem, kdy po sérii anonymních letáků, které zaplavily Slovensko a jež nazvaly Kisku, bývalého majitele splátkových firem, „lichvářem“, se do této antikampaně zapojil i premiér Robert Fico.

Z tiskových konferencí:

"Prvé kolo jsem vyhrál. Jsem úplně v pohodě a těším se na druhé kolo," odrážel Fico na tiskové konferenci dotazy, zda není zklamán výsledkem.

"Jsem připravený bojovat. Nic mě neodradí od úsilí změnit Slovensko," řekl před kamerami Kiska. Dále prohlásil, že jako prezident by chtěl vrátit důvěru v tento úřad i usilovat o to, aby prezident byl protiváhou k vládě. Ohlásil také, že chystá trestní oznámení na premiéra za to, že jej nařkl, že si prý majetek nadělal lichvou.

Vedle televizních debat, které se před druhým kolem mezi zkušeným Ficem a nezkušeným politickým „amatérem“ Kiskou čekají, může Fico ještě zmobilizovat své voliče. Účast byla totiž se 43 procenty pod očekávání nízká a zdá se, že hlavně nepřišli Ficovi voliči, protože jejich kandidát měl zdánlivě druhé kolo jisté. Jak se však v sobotu večer ukázalo, málem se do něj nedostal.

Autor:

Mohlo by vás zajímat