Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Řecku se podle místní televize ERT objevil případ lepry

V Nepálu žijí tisíce malomocných. foto: Profimedia.cz

Na řeckém poloostrově Peloponés se objevil případ lepry, s tímto vzácným onemocnění se v izolaci v nemocnici ve městě Patras léčí pětašedesátiletá žena. Informovala o tom v úterý místní státní televize ERT. Podle ní jde o druhý případ v Řecku za několik dní. Server televize CNN v řečtině ale uvedl, že se vyskytl jen jeden případ a některá média o dvou případech informovala proto, že vzorek byl poslán do laboratoře v jiném městě.
  9:21

Televize ERT napsala, že před několika dny se objevila zpráva o nemocném s leprou v nemocnici Attikon v Aténách. Podle řecké verze CNN tam ale pouze prověřovali vzorek z nemocnice v Patrasu. Tam se podle obou těchto zdrojů léčí pětašedesátiletá žen albánského původu, je v izolaci a její zdravotní stav není vážný.

Národní zdravotnický úřad (EODY) nicméně zatím o žádném případu nákazy leprou v poslední době v Řecku neinformoval. Podle jednoho místního serveru byl v Řecku odhalen jeden případ tohoto onemocnění v roce 2020.

Lepra, dříve označovaná jako malomocenství, je infekční onemocnění. Říká se jí též Hansenova choroba, podle norského lékaře, který jejího původce, bakterii Mycobacterium leprae objevil. Na rozdíl od minulých století, kdy byli nemocní izolováni v takzvaných leprosáliích, budovaných často na ostrovech, je tato nemoc v současnosti snadno léčitelná, pokud je odhalena brzy. Její inkubační doba je ale poměrně dlouhá, může se projevit za rok, ale také až za dvacet let. Prvním příznakem jsou červené skvrny na kůži a posléze vyrážka připomínající uzlíky, doprovázená ztrátou citu. Bez léčení může nákaza vážně poškodit nervy a způsobit ochrnutí či znetvoření prstů.

Hansenova nemoc není výrazně nakažlivá a valná většina lidí je proti ní imunní. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v roce 2020 ve světě evidováno na 127 500 nových případů této choroby, nejvíce jich zaznamenaly Indie a Brazílie.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat