Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Římě demonstrovaly sta tisíce Italů proti homosexuálnímu partnerství

Svět

  10:23aktualizováno  11:35
PRAHA - Sta tisíce lidí vyšly do ulic Říma a protestovaly proti plánu vlády, která chce uzákonit homosexuální svazek. Sešlo se odhadem 300 tisíc lidí, uvádí agentura ANSA. Organizátoři z řad katolických organizací mluvili o milionu účastníků. V sobotu byly v ulicích k vidění transparenty jako „Braňme naše děti“ či „Rodina zachrání svět.“

V Římě lidé demonstrovali proti plánu vlády uzákonit civilní sňatek homosexuálů. foto: YouTubeReprofoto

Itálie je poslední zemí západní Evropy, která neumožňuje homosexuálům zákonně uzavřít partnerství, všímá si německý server Spiegel. To ale hodlá změnit středolevicová vláda premiéra Mattea Renzi, která chce civilní sňatek homosexuálních párů zavést do konce tohoto roku. 

S plánovaným zákonem o registrovaném partnerství pro homosexuální páry množství Italů nesouhlasí. V sobotu proto bylo náměstí San Giovanni v centru Říma zcela zaplněné. 

Lidé se vyjadřovali i proti možnosti adopcí dětí homosexuálními páry, které však vláda zatím uzákonit neplánuje. V jejím návrhu se hovoří jen o tom, že by homosexuálové mohli adoptovat biologické děti svého protějšku. Protestujícím také vadí, že je homosexuální sňatek tématem školního vyučování. 

V italském senátu se ale o návrhu zákona, který by v zemi, kde se podle údajů Ministerstva zahraničí ČR hlásí 97 % obyvatelstva ke katolickému vyznání, umožnil registrované partnerství,  už debatuje. Hlasovat by se o něm mělo v červenci, proti normě se však staví konzervativci z koaliční Nové centristické pravice ministra vnitra Angelina Alfana, a tak přijetí zákona vůbec není jisté.

V Itálii dosud neexistuje žádná právní norma, která by upravovala partnerství osob stejného pohlaví. Některá města včetně Říma, Neapole, Boloně či Udine ale v minulosti do svých matrik jména homosexuálních partnerů na výraz solidarity zanesla. 

Gay Pride v Lotyšsku

V lotyšské Rize proběhl v sobotu pochod za podporu homosexuálů Gay Pride i přes původní obavy pokojně. Podle policistů se jej účastnilo zhruba 5 tisíc aktivistů a pozorujících. Pouze na začátku pochodu byli tři lidé zatčeni, protože se pokoušeli pochod narušit. 

Téma homosexuality je v Lotyšsku často tabu, homosexuální páry jsou tu odstrkovány na kraj společnosti. Barevné vlaječky a balonky měly povzbudit k větší toleraci.

 

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat