21. června 2015 10:23, aktualizováno  11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Římě demonstrovaly sta tisíce Italů proti homosexuálnímu partnerství

V Římě lidé demonstrovali proti plánu vlády uzákonit civilní sňatek homosexuálů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Římě lidé demonstrovali proti plánu vlády uzákonit civilní sňatek homosexuálů. | foto: YouTubeReprofoto

PRAHA Sta tisíce lidí vyšly do ulic Říma a protestovaly proti plánu vlády, která chce uzákonit homosexuální svazek. Sešlo se odhadem 300 tisíc lidí, uvádí agentura ANSA. Organizátoři z řad katolických organizací mluvili o milionu účastníků. V sobotu byly v ulicích k vidění transparenty jako „Braňme naše děti“ či „Rodina zachrání svět.“

Itálie je poslední zemí západní Evropy, která neumožňuje homosexuálům zákonně uzavřít partnerství, všímá si německý server Spiegel. To ale hodlá změnit středolevicová vláda premiéra Mattea Renzi, která chce civilní sňatek homosexuálních párů zavést do konce tohoto roku. 

S plánovaným zákonem o registrovaném partnerství pro homosexuální páry množství Italů nesouhlasí. V sobotu proto bylo náměstí San Giovanni v centru Říma zcela zaplněné. 

Lidé se vyjadřovali i proti možnosti adopcí dětí homosexuálními páry, které však vláda zatím uzákonit neplánuje. V jejím návrhu se hovoří jen o tom, že by homosexuálové mohli adoptovat biologické děti svého protějšku. Protestujícím také vadí, že je homosexuální sňatek tématem školního vyučování. 

V italském senátu se ale o návrhu zákona, který by v zemi, kde se podle údajů Ministerstva zahraničí ČR hlásí 97 % obyvatelstva ke katolickému vyznání, umožnil registrované partnerství,  už debatuje. Hlasovat by se o něm mělo v červenci, proti normě se však staví konzervativci z koaliční Nové centristické pravice ministra vnitra Angelina Alfana, a tak přijetí zákona vůbec není jisté.

V Itálii dosud neexistuje žádná právní norma, která by upravovala partnerství osob stejného pohlaví. Některá města včetně Říma, Neapole, Boloně či Udine ale v minulosti do svých matrik jména homosexuálních partnerů na výraz solidarity zanesla. 

Gay Pride v Lotyšsku

V lotyšské Rize proběhl v sobotu pochod za podporu homosexuálů Gay Pride i přes původní obavy pokojně. Podle policistů se jej účastnilo zhruba 5 tisíc aktivistů a pozorujících. Pouze na začátku pochodu byli tři lidé zatčeni, protože se pokoušeli pochod narušit. 

Téma homosexuality je v Lotyšsku často tabu, homosexuální páry jsou tu odstrkovány na kraj společnosti. Barevné vlaječky a balonky měly povzbudit k větší toleraci.

 

shoŠárka Holanová, ČTK