Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku cejchují 'agenty Západu'. Poznávací znamení: peníze ze zahraničí

Svět

  17:56
MOSKVA - Prý o nic nejde. Pravidla, podle kterých fungují neziskové organizace v Rusku se vlastně nezmění. Jen o těch, které jsou financovány ze zahraničí, bude nahlas prohlášeno: dejte si na ně pozor - nejde o žádné obránce lidských práv, ekology či strážce čestných voleb, ale „agenty Západu“. Jakoby tuhle formulaci současní ruští zákonodárci opsali od svých komunistických předchůdců.

Co si asi říkají? Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv na přehlídce foto: Reuters

Ruské neziskové organizace, které jsou financovány ze zahraničí, budou nejspíš brzy zařazeny do kategorie „špiónů“. Usiluje o to ruský parlament v čele s vládní stranou „Jednotné Rusko“ (JR). Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy Kreml tlačí na poslance, aby nový zákon o neziskovkách přijali co nejdříve.

Jakkoliv to zní fantasticky či jako špatný vtip, ruská legislativa skutečně bude obohacena o status „zahraničních agentů“. Získají ho jen ty organizace, které kromě financování ze zahraničí mají v popisu práce sledování politické scény v Rusku. Jako například asociace „Golos“, která za americké peníze monitoruje průběh nejrůznějších ruských voleb.

Na seznam i Transparency International

Kromě toho ale za „politickou“ bude považována i činnost nejrůznějšího druhu. Například boj proti korupci. Na seznamu zahraničních agentů tak bude zcela jistě i známá organizace Transparency International.

Neuniknou pozornosti ani ekologové. Nejmenovaný zdroj v Kremlu v noci na pondělí nevelké skupince novinářů objasnil, že i obránci přírody se ze 70 procent zabývají politikou. Na rozmnožování králíků a záchranu vzácných rostlin věnují podle něj jen 30 procent času i prostředků. Zbytek je politikaření.

Zákon nemá podle poslanců z JR represivní charakter. Organizace zařazené do kategorie „zahraniční agent“ totiž mohou klidně pokračovat ve své činnosti, veřejnost ale musí vědět, s kým má tu čest. Nic proti transparentnosti. Jen kdyby platila pro všechny. Tady jde jen o peníze ze zahraničí. Organizace žijící z peněz zahraničních sponzorů bude viset, no zatím jen na veřejné tabuli hanby. Kromě toho bude takovou neziskovku čekat řada administrativních nepříjemností. Například daňové přiznání nebudou předkládat jednou ročně, ale každých šest měsíců. 

Pravoslavnou církev nevyjímaje?

Obránci lidských práv jsou dezorientovaní a nevědí, k čemu vlastně zákon bude sloužit. Šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov například prohlásil, že na seznamu agentů bude nejspíš i Ruská pravoslavná církev – přijímá rovněž peníze ze zahraničí a plete se do politiky. Zákon ale bude jistě platit jen pro vybrané spolky naladěné nepřátelsky vůči Putinově režimu. Pravidlo, že zákon platí pro všechny stejně, je zde popřeno vlastně úředně a oficiálně.

ČTĚTE TAKÉ:

Spíš než zákon připomíná tahle nejnovější iniciativa vládní strany cejchování: něco jako když se musely některé kategorie občanů kdysi označovat nejrůznějšími znaky. Třeba Davidovou hvězdou. Teď bude vytvořen seznam agentů, a každá skupina, která se nechá financovat cizinci, do něj bude vnesena. Chytré. Zákon, který apeluje na základní lidské špatnosti, jako je závist a podezíravost, splní svůj účel. Jde především o obrovský úder po pověsti organizací.

V očích ruské veřejnosti jsou lidská práva volnočasovou aktivitou a pobírat peníze za pouhé monitorování něčeho tak vágního, je nestoudné. A tak je podle většiny Rusů jistě dobře, že „agenti“ budou opatřeni stigmatem vlastizrádce placeného nepřáteli Ruska. Až bude v Rusku konečně povoleno kamenovat, alespoň bude zřejmé, kdo je první na řadě.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...