Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

V sutinách zřícených budov v Marseille našli tělo páté oběti, pátrání po dalších mrtvých pokračuje

Svět

  14:04aktualizováno  7. listopadu 8:25
Marseille (Francie) - V troskách dvou zchátralých domů, které se v pondělí zřítily v centru jihofrancouzského města Marseille, ve středu záchranáři objevili tělo páté oběti. S odvoláním na prokurátora Xaviera Tarabeuxe o tom ve středu informovala agentura AFP. Pátrání po dalších případných mrtvých dál pokračuje. Původní odhady hovořily o pěti až osmi zasypaných.

Zbytky domů celou noc v dešti prohledávala stovka hasičů. foto: ČTK

Ve středu ráno kolem 7:00 SEČ nalezli záchranáři podle Tarabeuxe tělo jednoho muže. Už předtím se v sutinách ve čtvrti Noailles našla těla dvou mužů a dvou žen. V úterý ministr vnitra Christophe Castaner na místě uvedl, že ohledně nalezení nějakých přeživších není příliš optimistický.

Castaner v pondělí večer uvedl, že se pohřešuje patrně deset osob - osm obyvatel jednoho z domů a dva kolemjdoucí, které zachytily kamery. „Je nepravděpodobné, že najdeme nějaké vzduchové kapsy s přeživšími,“ dodal.

Jeden ze zřícených domů byl „uzavřený a zazděný“, informovala marseilleská radnice, která objekt v roce 2008 prohlásila za neobyvatelný a poté ho odkoupila. V sousedním domě bylo obydlených devět z deseti bytů. Částečně se zhroutil i třetí dům, který byl opuštěný a zazděný od léta 2012.

Dveře nešly zavřít

Jedna z obyvatelek domu, 25letá studentka Sophie, odešla v neděli večer přespat k rodičům. „Už několik dní dveře několika bytů, včetně toho mého, šly zavřít jen s obtížemi, anebo vůbec. Měla jsem strach, aby se dveře nezablokovaly a neuvěznily mě uvnitř,“ řekla agentuře AFP.

„Neštěstí by mohlo souviset se silnými dešti, které v posledních dnech Marseille sužovaly,“ uvedla radnice, která ze dvou okolních budov evakuovala zhruba sto lidí a ubytovala je jinde. Zástupce starosty Julien Ruas uvedl, že prohledávání sutin bude trvat několik dní.

Zřícení budov už rozpoutalo debatu o kvalitě bydlení pro nejchudší obyvatele Marseille, kde je mnoho domů ve velmi špatném stavu. „Padají domy těch nejchudších, a to není náhoda,“ citovala v úterý agentura Jeana-Luka Mélenchona, šéfa levicové strany Nepodrobená Francie (LFI).

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...