Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Janově se zřítil kus dálničního mostu. Zemřelo nejméně 35 lidí, čtyři se podařilo vyprostit živé

Svět

  12:32aktualizováno  21:59
Janov - Na frekventované dálnici A10 v Janově na severu Itálie se v úterý zřítilo několik desítek metrů mostu. V tu dobu po něm jelo asi 35 aut. Podle úřadu zemřelo nejméně 35 lidí, čtyři se z trosek podařilo vyprostit živé. Na místě stále zasahují záchranné jednotky. Z mostu spadl i kamion české společnosti SPED-IT, řidič přežil.

Trosku spadlého dálničního mostu. foto: Reuters

Podle prvních zpráv spadly desítky, možná až stovka metrů dálničního mostu.  Na místě zasahuje několik záchranářských týmů, povoláni byli i psovodi. Jako první ke spadlému mostu dorazilo několik jednotek hasičů. Ti v současnosti pomáhají odklízet trosky.

Záchranářské jednotky na místě tragédie.
ZŘÍCENÝ MOST U ITALSKÉHO JANOVA.

Zřícení mostu v Janově

Během odklízení betonu však hasiči narazili na únik plynu a museli tak práce na neurčitou dobu přerušit. Většina mostu spadla do neobydlené oblasti, ale kusy betonu zasáhly i domy v okolí. Zatím jsou podle ředitele záchranářů hlášeny desítky mrtvých.

Na části mostu, jež se zřítila v Janově, bylo v době neštěstí asi 35 aut, uvedl na tiskové konferenci šéf civilní obrany. Počet obětí je zatím 30, uvedl vicepremier Salvini. 

„Rozsahy (neštěstí) jsou obrovské. Pravděpodobně desítky mrtvých mezi těmi, kteří spadli z viaduktu, i těmi, na něž spadly trosky. Hasiči společně se záchranáři vytahují v současnosti zraněné. Někteří již dorazili do nemocnic po Janově. V Lombardii i Piemontu jsou všechny nemocnice dostupné. Pracujeme, ale v tuto chvíli vám nemohu sdělit rozsah celého problému,“ uvedl pro agenturu  Adnkronos Francesco Bermano, ředitel záchranné služby v Janově.

Most se nachází nad řídce obydlenými budovami. Záchranáři očekávají vysoké počty zraněných. U zříceného mostu v Janově je na 200 záchranářů. Mezi zatím 35 mrtvými je i dítě. Na místo míří italský premiér. Paříž a Madrid nabídly pomoc.

„Bedlivě sleduji, co se stalo v Janově a jeví se to jako strašná tragédie,“ uvedl na Twitteru ministr infrastruktury a dopravy Danilo Toninelli. Společně se svým náměstkem prý míří na místo tragédie.

Zatím není jasné, proč k incidentu došlo. Podle některých zdrojů způsobil zřícení mostu sesuv půdy. Deník La Repubblica uvádí, že za pádem byla pravděpodobně konstrukční chyba.

Z pádu mostu jsou otřesení i lidé, kteří zřícení viděli na vlastní oči. Žena, která se prý v osudném okamžiku nacházela v bezprostřední blízkosti Morandiho mostu, popsala, že se most rozpadl jakoby byl z mouky. Muž, který zhroucení jednoho z nosníků viaduktu natočil, pouze křičel „Ó Bože, ó Bože!“. 

Podrobnosti o zříceném mostě v severoitalském Janově.

Podrobnosti o zříceném mostě v severoitalském Janově.

Na zpravodajských serverech se šíří také videa a fotografie nákladního vozidla, které zastavilo jen několik metrů od bodu zlomu. Štěstí měl také Corrado Cusano, který prý po kritické části mostu projel deset nebo dvacet sekund před jejím zhroucením. „Otočil jsem se a viděl, jak most padá,“ řekl ve vysílání televize Rai. Potvrdil, že za ním byla spousta vozů, „protože jsme stáli v koloně“.

K takřka zázračným se řadí také případ Davideho Capella, který jel přes Morandiho most v okamžiku pádu. „Viděl jsem, jak silnice přede mnou mizí a zůstal jsem zkamenělý a bezmocný ve svém autě, které letělo dolů,“ uvedl 36letý hasič. Jeho auto ale nedopadlo tvrdě a Davide se z něj dokázal sám dostat. „Kolegové říkají, že to byl zázrak,“ dodal Capello.

Podobně vyvázl řidič kamionu, o kterém informoval web deníku Corriere Della Sera. „Vylíčil nám, že uslyšel obrovský rachot a následně byl vymrštěn z kamionu, který spadl. On se zachránil pouze s poraněnou kyčlí a ramenem,“ uvedl reportér italského listu.

V italských médiích se objevily zprávy, že zřícený úsek mostu procházel právě rekonstrukcí. Televize Rai citovala zástupce provozovatele dálnice Giovanniho Castellucciho, podle něhož ale most nebyl nebezpečný. 

Místo, kde se u Janova zřítil dálniční most.

Místo, kde se u Janova zřítil dálniční most.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Podle některých italských médií se Morandiho mostu přezdívalo „nemocný most“: od jeho otevření v 60. letech minulého století se na něm uskutečnilo několik větších rekonstrukcí, poslední v roce 2016.

Soustrast po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii řada vrcholných představitelů evropských zemí a Evropské unie, včetně předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, předsedy Evropské rady Donalda Tuska či německé kancléřky Angely Merkelové. Kondolenční telegram zaslal svému italskému protějšku Sergiovi Mattarellovi český prezident Miloš Zeman.

14.srpna 2018 v 13:52, příspěvek archivován: 14.srpna 2018 v 13:57

Anche l’unità cinofila in arrivo alla ricerca di vittime e sopravvissuti #PonteMorandi #Genova https://t.co/FDKRzWpFOb

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat