14. srpna 2018 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do mostu v Janově udeřil blesk, tvrdí svědci. Pak se pilíře začaly hroutit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Trosky spadlého dálničního mostu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky spadlého dálničního mostu. | foto: ČTK

JANOV/PRAHA První svědectví z místa spadlého dálničního mostu v Janově hovoří o úderu blesku do jednoho z pilířů. Konstrukce se poté prý začala rozpadat a kamiony i auta padala dolů z výšky pětačtyřiceti metrů. Zatím úřady hlásí desítky obětí.

Zřícení mostu v Janově

„V 10.35 blesk udeřil do jednoho z pilířů. Okamžitě poté se začal drolit cement a všechno zkolabovalo,“ uvedla pro média čtyřčlenná rodina, která byla na místě pádu mostu. Teď se všichni nachází v nemocnici Villa Scassi nedaleko místa tragédie. 

V nemocnici je spolu s nimi několik desítek dalších zraněných. Podle lékařů jsou pouze dva ve vážném stavu. Podle ředitele záchranářů však při nehodě zemřely až desítky lidí.

Mnoho lidí z okolí dorazilo také. Měli podle místní psycholožky, která mluvila s novináři deníku La Repubblica. Měli prý děs v očích. „Viděli jsme, jak se to zhroutilo, jak první kamiony padaly dolů.“

Dálniční most v Janově
Letecký snímek dálničního mostu po pádu.

Rozrušená byla i další přihlížející: „Mám tu scénu pořád před očima. Lidi, kteří padali, jak se most rozpadal. Náklaďáky, auta.“ Před pádem části viaduktu žena k němu směřovala po ulici pod ním. „Byla jsem deset metrů od mostu, když se zhroutil, jako by byl z mouky. (...) Byl to zázrak, ale je mi líto těch ubohých lidí, protože ten most už měl problémy,“ řekla obyvatelka Janova o jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen města.

Na zpravodajských serverech se šíří také videa a fotografie nákladního vozidla, které zastavilo jen několik metrů od bodu zlomu. Štěstí měl také Corrado Cusano, který prý po kritické části mostu projel deset nebo dvacet sekund před jejím zhroucením. „Otočil jsem se a viděl, jak most padá,“ řekl ve vysílání televize Rai. Potvrdil, že za ním byla spousta vozidel, „protože jsme stáli v koloně“.

„Pohled je to opravdu apokalyptický, jako by dopadla bomba,“ popsal reportér deníku La Repubblica místo neštěstí, kde po celou dobu silně pršelo. Uvedl také, že zaslechl informaci o dívce, která procházela pod viaduktem a utrpěla vážná zranění, smrt jí ale podle něj nehrozí. „Situace je opravdu dramatická. Já jsem tady na místě, ale myslím, že i zbytek města bude kompletně zablokovaný,“ řekl Matteo Pucciarelli.

mhMartin Hampejs
  • 15Diskuse

Najdete na Lidovky.cz