Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Tádžikistánu ubodali ruského Dědu Mráze

Svět

  16:31
DUŠANBE - Diskusi o oprávněnosti oslav ruského Nového roku v muslimském Tádžikistánu v tamních médiích oživil tragický incident v metropoli Dušanbe, kde skupina útočníků ubodala k smrti mladíka převlečeného za ruského Dědu Mráze.
 Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto)

Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto) foto: Reuters

Podle tádžické agentury Chovar oběť útoku svým zraněním podlehla, stopy po pachatelích údajně vedou na místní vysokoškolské koleje.

V Tádžikistánu se 98 procent obyvatelstva hlásí k islámu a ruské tradice importované v sovětské éře jsou mnohým z nich cizí. V zemi sousedící s Afghánistánem se navíc vzmáhá vliv radikálního islámu, přestože režim autoritářského prezidenta Imomaliho Rachmona se ho snaží všemožně potírat. Vláda zakázala mladým Tádžikům vyjíždět do arabských zemí ke studiu na náboženských školách a tvrdě postihuje projevy militantního islámu.

Vzestup militantního islámu
Policie v Dušanbe po incidentu zadržela jednoho ze studentů Tádžické národní univerzity a po dalších dvou podezřelých pátrá. Vyšetřovatelé popírají, že by vražda čtyřiadvacetiletého Parvize Davlatbekova byla projevem náboženského extremismu a protiruských nálad. Novináři ale připomínají prosincové poselství nejvyššího tádžického muslimského duchovního Saída-Mukarrama Abdul Kádir-zádeho, který věřícím oslavy gregoriánského Nového roku fakticky zakázal.

"Tradice křesťanského Nového roku jsou tádžické kultuře cizí a jsou neslučitelné se zákony islámu," uvedl tádžický muftí. Zdobení ruské "jolky", které v Tádžikistánu rozšířili stoupenci ruského pravoslaví, do tádžického prostředí podle Kádir-zádeho nepatří.

Davlatbekov byl napaden, když se vracel domů ze soukromé novoroční oslavy. Útočníci ho bez zjevného důvodu dvakrát bodli nožem do břicha a mladík vykrvácel.

Autor:

Mohlo by vás zajímat