Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

V USA jsou po bouři bez elektřiny miliony lidí

Svět

  7:13aktualizováno  12:16
WASHINGTON - Na nejméně 21 mrtvých stoupl počet obětí hurikánu Irene, který o víkendu udeřil na východní pobřeží Spojených států a posléze zeslábl na tropickou bouři. Živel, který je již nad kanadským územím a postupuje dále na sever, za sebou zanechal stopu v podobě rozsáhlých záplav a milionů domácností a podniků bez elektřiny.

Silnice jsou úplně prázdné. foto: Václav Trojan

V důsledku hurikánu zemřelo nejméně šest lidí v Severní Karolíně, čtyři ve Virginii, čtyři v Pensylvánii, dva lidé v New Yorku, dva na Floridě a po jedné oběti hlásí státy Connecticut, Maryland a New Jersey.

Bez elektrické energie se ocitlo téměř 5 milionů domácností a podniků. Řadě z nich již byly dodávky obnoveny, ale na některých místech mají opravy rozvodné sítě trvat až několik dní.

O HURIKÁNU IRENE ČTĚTE VÍCE

V New Yorku sice hurikán zaplavil níže položené ulice na Manhattanu mořskou vodou, ale město uniklo potenciálně katastrofálním škodám, jichž se úřady před příchodem Irene obávaly. Největší strach panoval z možných rozsáhlých výpadků proudu, v bouři se tříštících oken mrakodrapů či mohutných záplav.

Přílivová vlna smetla strážní věž na pláži Long Beach v New Yorku

Tři hlavní newyorská letiště mají být dnes opět v provozu, stejně jako místní metro. Otevřena bude i newyorská burza. Starosta Michael Bloomberg už odvolal i dříve nařízenou evakuaci zhruba 370.000 lidí. Život se vrací do normálu i v dalších městech oblasti. Ve Filadelfii úřady odvolaly stav pohotovosti, který byl vyhlášen poprvé od roku 1986. Irene sice zničila několik budov ve městě, oběti na životech si zde ale nevyžádala.

Americký prezident Barack Obama v televizním vystoupení prohlásil, že bouře Irene způsobila škody, ze kterých se americké pobřežní oblasti budou vzpamatovávat několik týdnů, nebo ještě déle. Také varoval před pokračujícími a novými povodněmi v důsledku rozvodněných řek.

FOTOGALERIE

Jeho slova jako by se naplňovala ve Vermontu, kde úřady kvůli rozsáhlým záplavám vyzvaly stovky obyvatel hlavního města Montpelieru, aby jej opustily. "V současné době je situace ve Vermontu velmi vážná. Dvě třetiny státu jsou kvůli rychle stoupajícím vodám zaplaveny. Očekáváme, že tomu tak bude ještě příštích 24 hodin," řekl podle BBC mluvčí vermontských záchranářů.

Podle AP hrozí, že bude Montpelier zaplaven nadvakrát. Jednou kvůli dešti, který Irene přinesla, a podruhé, pokud bude nutné upustit vodu z přeplněné přehrady Marshfield, která leží asi 30 kilometrů od města.

V Montpelieru zůstává situace vážná.

Škody, které Irene na východním pobřeží způsobila, mohou podle odhadů konzultantské firmy Kinetic Analysis Corp dosáhnout až sedmi miliard dolarů, pojištěné škody pak dvou až tří miliard dolarů.

Americké Národní středisko pro hurikány uvedlo, že bouře Irene s větrem dosahujícím maximální rychlosti 80 kilometrů v hodině již překročila hranici mezi USA a Kanadou, přičemž se přesouvá rychlostí 42 kilometrů za hodinu.

Varování před tropickou bouří byla vydána pro jižní pobřeží kanadských provincií Nové Skotsko a Nový Brunšvik. Největší množství srážek se podle kanadských odborníků očekává v Quebeku. Na 250.000 domácností tam kvůli bouři přišlo o dodávky elektrické energie.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...