Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V zemi teče krev, Asad utrácí za luxus

Svět

  9:38
DAMAŠEK - Od chvíle, kdy Syřané vyšli prvně do ulic protestovat proti režimu prezidenta Bašára Asada, uplynul rok. K výročí dostal syrský prezident od opozice dárek: odhalení soukromé korespondence.

Vládce Sýrie, autoritářský prezident Bašár Asad. foto: Reuters

Asadovi oponenti poslali novinářům britského listu the Guardian tisíce e-mailů, které otevírají dokořán dveře do soukromí prezidentovy rodiny.

Korespondence

Asi 3000 e-mailů předali britskému listu The Guardian lidé z řad syrské opozice. Asadovu schránku sledovali od loňského června do letošního února. Britští novináři kontaktovali deset lidí zmíněných v korespondenci, aby ověřili její pravost. Došli k závěru, že nejde o podvrh, za pravost všech e-mailů však neručí.

Asad si údajně zřídil soukromý účet sam@alshahba.com, skrze který komunikoval s nejbližšími poradci a rodinou. 

Z pošty vyplývá, že prezident trávil hodně času stahováním hudby do iPodu a rozesíláním odkazů na humorná videa. Při stahování Asad obcházel sankce Západu: zřídil si účet u iTunes na jiné jméno a newyorskou adresu.

Dokumenty dále odhalují, že Írán Asadovi radil, aby postupoval proti povstalcům tvrdě. Poradci Asada vybízeli k dalším represím v povstaleckých provinciích Homs a Idlib.

Elektronické dopisy umožňují zrekonstruovat, co se syrskému vůdci a jeho ženě honilo hlavou ve chvílích, kdy se v některých částech země vedly kruté boje. Když z kraje února vládní síly bombardovaly Homs – přestřelka patří k vůbec nejkrvavějším kapitolám syrských nepokojů – poslal Asad své ženě Asmě ironickou shodou náhod píseň amerického country zpěváka Blakea Sheltona. Autor se v ní vyznává, že ho trápí výčitky. „Už nechci být tím, kým jsem dosud byl,“ zní ve volném překladu verše.

Skutečnost, že v zemi umírají lidé, jako by se prezidenta a jeho choti nedotýkala. V soukromé korespondenci se o obětech nezmiňují. Naopak se zdá, že vedou život netknutý válkou. Asadova manželka, jak ukazuje korespondence, objednává od západních designérů luxusní věci od nábytku po šperky, na internetu nakupuje hudbu a filmy. V listopadu psala první dáma svému příteli v Londýně, aby jí přivezl nové DVD se závěrečným dílem Harryho Pottera. V jiném e-mailu si objednává ručně dělaný drahý nábytek, v dalším diamantové šperky z Paříže. „Jsem naprosto bezradná, pokud jde o kvalitní šperky,“ napsala svému bratranci v Paříži, jehož vyřízením obchodu pověřila.

Podle reportérů utratila Asadová za období od června minulého roku do letošního února, kdy Asadovi odpůrci schránku sledovali, desítky tisíc liber. Jen za mramorový stůl zaplatila přes šest tisíc liber, tedy skoro 200 tisíc korun. Vážnější komunikace probíhala mezi prezidentem a jeho poradci. Dopisy dokládají, že si Asad nechával radit od Íránu. Když se chystal promluvit loni v prosinci před médii, ujistil ho jeho poradce, že vše konzultoval s významnými lidmi, včetně těch z íránské ambasády.

Vpodkladech stálo, že má prezident zvolit silový tón. Vedle toho poradci doporučovali, aby vláda zařídila umělý únik informací o vojenské síle země, který by přesvědčil Syřany, že se režim udrží.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Asadová se v korespondenci dotkla situace v zemi jen letmo, a to v dopisech adresovaných dceři katarského emíra Majase Sáníové. Ta se první ženu Sýrie snažila přesvědčit k odchodu do exilu. „Šance na změnu už je dávno pryč,“ píše Sáníová. „Historie ukazuje, že jsou jen dvě cesty. Buď lídři odstupují a dostávají politický azyl, nebo jsou brutálně odstraněni. Myslím, že je čas odejít a začít normální život,“ napsala Sáníová v lednu.

Zatímco v západních médiích vzbudil luxusní životní styl Asadových pohoršení, v Sýrii rezonuje případ méně. „Žádná velká kauza se tady z toho nedělá., Když mluvíte se zastánci režimu, říkají, že je to cílená, vymyšlená kampaň. A že i kdyby ty e-maily byly pravé, je v pořádku, že manželka prezidenta žije v luxusu, v jiných arabských zemích utrácí vládnoucí klany ještě víc,“ popsal LN Čech, který v Sýrii žije. „Stoupencům opozice to ale samozřejmě vadí,“ dodal.