Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Zajaté Brity poslali na Donbase na smrt. Vykonstruovaný proces, zuří Londýn

Svět

  13:33aktualizováno  16:36
Dva Britové a Maročan, které ruští vojáci zajali při bojích na Ukrajině, byli odsouzeni k trestu smrti, informovala agentura TASS. Trojice se ve středu večer u soudu v separatistické Doněcké lidové republice přiznala k obviněním z terorismu či spiknutí. Britská strana proces označila za vykonstruovaný a přiznání za vynucená. Moskva podle ní používá zajatce k politickým cílům.

„Aidenu Aslinovi, Shaunu Pinnerovi a Ibráhímu Sádúnovi se za jejich zločiny ukládá s konečnou platností trest smrti,“ stojí podle TASS v rozsudku. Podle soudu muži bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.

Všichni tři odsouzení se chystají proti verdiktu odvolat, sdělil agentuře jeden z advokátů. Odvolání bude přezkoumávat příslušné oddělení nejvyššího soudu Doněcké lidové republiky. Stejný soud přitom o mužích rozhodoval nyní, vyplývá ze zprávy.

„Všichni tři se přiznali k absolvování výcviku s cílem provádět teroristické aktivity,“ napsala ve středu pozdě večer agentura RIA Novosti, která text doplnila videem, na němž Aslin, Pinner a Sádún sedí za bílými mřížemi v rohu soudní síně.

Aslin soudci na otázku, zda s obviněními souhlasí, odpověděl rusky „ták točno“, což v překladu znamená „přesně tak“. Za obvinění hrozí podle listu The Times trest až dvacet let vězení.

„Pinner a Sádún přiznali navíc spiknutí za účelem převzetí moci, což je zločin, jenž se trestá smrtí,“ dodala RIA s tím, že kombinovaná obvinění by mohla vést k trestu smrti pro všechny tři muže.

Rusové osmadvacetiletého Aslina a osmačtyřicetiletého Pinnera zajali v dubnu při obléhání přístavního města Mariupol. Také Sadún skončil v zajetí v dubnu, za jakých okolností ho ruští vojáci zadrželi, ale není jasné.

Ruští představitelé tvrdí, že muži jsou žoldáci, takže nemají nárok na ochranu, kterou Ženevské konvence zaručují válečným zajatcům. Trojice však trvá na tom, že patří k řádným členům ukrajinské armády.

K jejím řadám se všichni tři muži podle serveru Mediazona přidali ještě před začátkem ruské invaze a na Ukrajině žili několik let.

Aslin u ukrajinské námořní pěchoty slouží od roku 2018, od stejného roku je jejím příslušníkem i Pinner. Sádún se přestěhoval na Ukrajinu v roce 2019 a o dva roky později podepsal smlouvu o vstupu do ukrajinské armády.

Mají nárok na imunitu, zlobí se Británie

Aslin, který pochází z britského Newarku, má podle stanice BBC ukrajinskou snoubenku a je držitelem dvojího občanství. Dříve bojoval v Sýrii po boku kurdských jednotek proti teroristickému Islámskému státu.

Krátce před svým zajetím se Aslin na sociálních sítích svěřil, že jeho jednotce chybí jídlo i munice. „Snažili jsme se co nejlépe bránit Mariupol, ale nemáme jinou možnost, než se vzdát ruským silám,“ vzkázal tehdy.

Pinner se narodil v Bedfordshiru a má za sebou mnohaletou kariéru v britské armádě, kde byl podle listu ABC „velmi respektovaným“ vojákem. Pinnerova rodina uvedla, že jeho smlouva s ukrajinskou armádou vyprší na konci roku a poté měl v plánu přejít do humanitárního sektoru.

Britské ministerstvo zahraničí Rusko ve středu obvinilo, že válečné zajatce používá k politickým účelům. „Mají nárok na imunitu a neměli by být stíháni za účast na nepřátelských akcích,“ uvedl úřad.

Britský ministr spravedlnosti Dominic Raab řekl, že „očekával, že zákony o ozbrojených konfliktech budou respektovány“ a že britské ministerstvo zahraničí „dohlédne na to, aby tomu tak bylo“.

„Při nejbližší příležitosti by je měli vrátit na Ukrajinu, případně prostřednictvím výměny vězňů,“ uvedl britský konzervativní poslanec Robert Jenrick. „Putinův režim se místo toho rozhodl je postavit před soud na základě vykonstruovaných obvinění, bez jakýchkoli důkazů,“ dodal.

Nebojte, pečujeme o ně, vzkázalo Rusko

Poté, co Aslin s Pinnerem padli do zajetí, je ruská státní televize opakovaně ukazovala, kterak žádají o propuštění výměnou za proruského ukrajinského politika Viktora Medvedčuka, kterého ukrajinská tajná služba zadržela v dubnu.

„Pokud se premiér Boris Johnson opravdu stará o britské občany, jak říká, pak by pomohl tlačit na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vrátil Viktora jeho rodině – a tím vrátil nás k našim rodinám,“ odříkává Aslin na videu, na kterém mají s Pinnerem oba na obličeji podlitiny.

Výstup vedl ke kritice, že Rusko se zajatci zachází krutě. „Jen se nebojte, pečujeme o ně. Dostávají jídlo, vodu a vše potřebné. Tak jako další cizinci, kteří se vzdali našim vojákům a jsou nyní zadržení,“ reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

List The Guardian uvádí, že ruské úřady se chystají uspořádat soudní procesy podobné těm konaným na Ukrajině s ruskými vojáky obviněnými z páchání různých zvěrstev. Podle analytiků mohou být procesy záměrně konstruovány tak, aby vytvořily maximální nátlak na Západ a aby přiměly ukrajinskou stranu k výměně zajatých ruských vojáků zadržovaných a souzených na Ukrajině.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...