Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin mi před invazí hrozil raketovým útokem, říká Johnson. Dle Kremlu lže

Svět

  9:12aktualizováno  11:37
Britský expremiér Boris Johnson prohlásil, že mu Vladimir Putin loni v únoru v „mimořádném“ telefonátu před ruskou invazí na Ukrajinu pohrozil raketovým úderem. Putinova výhrůžka následovala podle Johnsona poté, co ruského prezidenta varoval, že válka skončí „naprostou katastrofou“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to označil za lež.

Podrobnosti o této výměně názorů nyní odhaluje dokument stanice BBC, který zkoumá Putinovy kontakty se světovými lídry. „Borisi, nechci ti ublížit, ale s raketou by to trvalo jen minutu,“ reagoval prý vesele Putin na Johnsonova slova.

„Podle toho, jak uvolněně se vyjadřoval, to vypadalo, že si jen hraje s mými pokusy přimět ho k jednání,“ dodal Johnson. Podle jeho slov se Putin během telefonátu choval „velmi familiárně“.

BBC dodala, že není možné ověřit, zda Putinova hrozba byla skutečná. Avšak vzhledem k předchozím ruským útokům na Spojené království, naposledy v Salisbury v roce 2018, by Johnson nejspíš neměl jinou možnost, než hrozby ze strany ruského vůdce brát vážně.

Kreml v reakci na to v pondělí prohlásil, že Johnson lhal, když tvrdil, že mu Putin během telefonátu vyhrožoval raketovým úderem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že to, co Johnson uvedl, není pravda, nebo „přesněji řečeno, je to lež“.

Britský expremiér upozornil již v únoru, že invaze na Ukrajinu by vedla k západním sankcím a dalším jednotkám NATO na hranicích Ruska. Snažil se tehdy odradit Rusko od vojenské akce tím, že Putinovi řekl, že Ukrajina se „v dohledné době“ k NATO nepřipojí.

„Zelenskyj byl po invazi klidný“

O čtrnáct dní později, když se 24. února přes hranice Ukrajiny převalily ruské tanky, si Johnson telefonoval i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Byl tenkrát velmi klidný,“ vzpomíná na ukrajinského prezidenta Johnson. Podle něj Zelenskyj hrdinně zůstal na místě, i když mohl být jako hlava státu přemístěn do bezpečí.

Dne 11. února odletěl do Moskvy britský ministr obrany Ben Wallace a setkal se se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem. Wallace tehdy odjížděl s ujištěním, že Rusko Ukrajinu nenapadne. Obě strany ale prý věděly, že je to lež.

„Víte, že vám budu lhát, vy víte, že lžu, a já vím, že vy víte, že lžu, a přesto vám budu lhát,“ řekl o své návštěvě Wallace. Uvedl, že tato „poměrně mrazivá, ale přímá lež“ ho utvrdila v přesvědčení, že Rusko invazi provede.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat