Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zelenskyj mění ministra obrany. Reznikova nahradí šéf vojenské rozvědky Budanov

Nový ukrajinský ministr obrany Kyrylo Budanov foto: Profimedia.cz

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.
  21:25aktualizováno  22:46

„Válka diktuje změny v personální politice,“ napsal ke změně na telegramu Davyd Arachamija, šéf poslanců vládní strany Sluha národa a blízký spojenec prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Doba a okolnosti vyžadují posílení a přeskupení...Nepřítel se připravuje na ofenzivu. My se připravujeme bránit a vzít si zpět, co nám patří,“ podotkl také.

O tom, v jaké fázi se teď boje nachází, svědčí i nedělní slova Zelenského, podle něhož jsou bitvy na ukrajinském Doněcku tuhé a situace velmi složitá. Rusko podle něj zesiluje tlak, aby odčinilo porážky z loňského roku. „Ale ať je to jakkoli těžké a ať je tlak sebevětší, musíme vydržet...Nemáme jinou možnost, než se bránit a vyhrát,“ podotkl Zelenskyj.

Arachamija v neděli k výměně na ministerstvu obrany dále poznamenal, že by teď bezpečnostní úřady měli vést profesionální bezpečnostní činitelé, a ne politici. Do toho zapadá i oznámení, že ministrem vnitra bude formálně jmenován náčelník ukrajinské policie Ihor Klymenko. Ten už ministerské povinnosti vykonává od 18. ledna, kdy ho do funkce náměstka ministra vnitra jmenovala vláda poté, co šéf resortu Denys Monastyrskyj zahynul při havárii vrtulníku u Kyjeva.

Šestapadesátiletý Reznikov se funkce ministra obrany ujal v listopadu 2021, tedy jen pár měsíců před ruským útokem v únoru loňského roku. Právě v neděli na tiskové konferenci odpovídal novinářům i na dotaz k možnému konci v úřadu. Uvedl, že rozhodnutí o tom má v rukou jedině prezident Zelenskyj. Ten se ještě oficiálně nevyjádřil, a není tak zatím jasné, kdy k výměně formálně dojde.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat