Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko zaútočí v Luhanské oblasti, čekají analytici. Povolá až 200 tisíc lidí

Ukrajinský voják drží pozice při ruském útoku na Bachmut. (31. ledna 2023) foto: Reuters

Rusko se na Ukrajině skutečně připravuje na novou ofenzivu, uvádí s odkazem na západní, ukrajinské i ruské zdroje americký Institut pro studium války (ISW). Podle něj útočnou operaci jednotky Moskvy zahájí v následujících měsících, pravděpodobně ve východoukrajinské Luhanské oblasti. Podle tajemníka NATO Jense Stoltenberga Rusko nehodlá vyjednávat o míru a může mobilizovat až 200 000 dalších vojáků.
  10:35

„Nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusko chystalo vyjednávat o míru, všechny indikátory ukazují opak,“ prohlásil Stoltenberg. Poznamenal také, že Rusko může mobilizovat až 200 000 dalších vojáků.

Moskva podle něj také pokračuje v získávání zbraní a munice prostřednictvím zvýšené domácí výroby a partnerství s autoritářskými státy, jako je Írán a Severní Korea.

Jeden z představitelů pozemních sil ukrajinské armády Ivan Tymočko v souvislosti s tím uvedl, že ruské síly posilují své seskupení na Donbasu v rámci předpokládané ofenzivy a poznamenal, že ruské síly budou muset zahájit ofenzívu kvůli rostoucímu domácímu tlaku na vítězství.

Stoltenbergova a Tymočkova vyjádření potvrzují i proruští váleční blogeři. Podle nich se na novou ofenzivu připravuje a předvídá ji i ruský informační prostor.

Nejtěžší boje se nyní odehrávají na frontové linii u Bachmutu a dalších měst v Doněcké a Luhanské oblasti. Geolokalizované záběry zveřejněné 29. ledna ukazují následky údajného ukrajinského úderu HIMARS na nemocnici v Novoaidaru nedaleko od Kreminny. Ruské síly podle ISW pokračují právě západně od Kreminny v pozemních útocích, aby znovu získaly ztracené pozice.

Nová osa útoku

Rusko se také podle britské rozvědky snaží vytvořit novou osu postupu v Doněcké oblasti a odklonit ukrajinské jednotky od Bachmutu. „Existuje reálná možnost, že Rusko bude pokračovat v dosažení lokálních zisků v oblasti Bachmutu,“ napsala britská rozvědka.

Ruské síly v posledních třech dnech pravděpodobně přešly do soustředěného útoku v okolí měst Pavlivka a Vuhledar, píše dále v pravidelném hlášení britská vojenská rozvědka.

Je podle ní ovšem nepravděpodobné, že by Rusko mělo v oblasti dostatek neangažovaných jednotek k dosažení operačně významného průlomu.

Města, která leží 50 kilometrů jihozápadně od Doněcku se Rusko pokusilo neúspěšně dobýt už loni v listopadu. Jednotkám se podle Londýna patrně podařilo postoupit za říčku Kašlachač, která v posledních měsících vyznačovala frontovou linii.

Ukrajinští obránci podle ukrajinského generálního štábu odrazili v uplynulém dni na východě země ruské jednotky u 13 obcí včetně Bachmutu a Vuhledaru. Ruské jednotky podnikly ofenzivní kroky ve směru na Lyman a Bachmut a podle Kyjeva při tom měly těžké ztráty. Tyto zprávy ovšem nelze nezávisle ověřit.

23. ledna 2023

Autoři: ,