Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Novinka v pomoci Ukrajině: USA plánují poslat náboje s ochuzeným uranem

Americké tanky Abrams se vyloďují ve štětínském přístavu na severu Polska. (28. června 2023) foto: ČTK

Spojené státy se chystají poprvé dodat Ukrajině náboje obsahující ochuzený uran, které jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dokument, který měla k dispozici k nahlédnutí, a na dva nejmenované americké činitele.
  13:47

Náboje, které mají pomoci Ukrajině bránit se ruské agresi, budou součástí nového balíku vojenské pomoci, který Washington představí příští týden, uvádí Reuters. Munice může být odpalována z amerických tanků Abrams, které by měly být podle zdrojů Reuters dodány na Ukrajinu v nadcházejících týdnech.

Ochuzený uran

  • Ochuzený uran je vedlejší produkt při výrobě obohaceného uranu.
  • Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností a díky těmto vlastnostem se používá při výrobě tankových pancířů i munice - především protitankových střel.
  • Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní.

Jeden z amerických představitelů, citovaných agenturou, řekl, že balík vojenské pomoci bude mít hodnotu 240 až 375 milionů dolarů (5,4 až 8,4 miliardy korun).

Finanční výše a obsah dodávky ještě nebyly finalizovány, dodal činitel. Bílý dům na žádost o komentář bezprostředně nereagoval, napsala agentura Reuters.

Británie již na jaře oznámila, že spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na krok Londýna tehdy varoval, že k jadernému střetnutí mezi Ruskem a Západem zbývá stále méně kroků.

Očekává se, že také americká dodávka nábojů s ochuzeným uranem vyvolá kritické reakce. Vláda prezidenta Joea Bidena již dříve rozhodla také o dodávkách kazetové munice na Ukrajinu, navzdory nebezpečí, které může představovat pro civilisty, připomněla agentura Reuters.

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...