Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Německo chystá obří balík vojenské pomoci Ukrajině. Pošle tanky i munici

Zaragoza. Výcvik ukrajinských vojáků na tancích Leopard (13. března 2023) foto: Reuters

Německo připravuje nový balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 2,7 miliardy eur (64 miliard Kč). Oznámilo to v sobotu tamější ministerstvo obrany. Bude to zatím největší německá zásilka zbraní od ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru.
  17:40

Zásilka bude obsahovat 20 bojových vozů Marder, 30 tanků Leopard 1, 200 průzkumných dronů, čtyři systémy protiletecké obrany IRIS-T i s municí, dále pak dělostřeleckou munici a více než 200 obrněných bojových a logistických vozidel.

Obrněný transportér německé výroby Marder v ukrajinských rukách (29. března 2023)

Zaragoza. Výcvik ukrajinských vojáků na tancích Leopard (13. března 2023)

O chystané dodávce německých zbraní Ukrajině nejprve informoval web německého týdeníku Der Spiegel. Informaci potvrdil na sociální síti Telegram také šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Německý ministr obrany Boris Pistorius uvedl, že chce Berlín nejnovějším balíkem pomoci ukázat, že „to Německo myslí se svou podporou Ukrajiny vážně“. „Německo poskytne veškerou pomoc, kterou může, jak dlouho to bude potřeba,“ dodal.

Pomoc společně s chystanou návštěvou Zelenského v Německu naznačuje, že se vztahy mezi Ukrajinou a Německem zlepšují, napsala agentura AP. Kyjev dlouho považoval za podezřelou závislost Německa na ruských energiích i jeho podporu plynovodům Nord Stream, které obcházejí Ukrajinu.

Tehdejší kancléřce Angele Merkelové kritici vyčítají, že v době po anexi Krymu v roce 2014 měla spolu s ostatními unijními vůdci jednat s Kremlem s větší důrazností. Rovněž je Merkelová kritizována právě za to, že dopustila přílišnou závislost své země na ruských surovinách.

Ukrajina se v poslední době snažila přesvědčit své spojence, aby jí poskytli zbraně dlouhého doletu, stíhačky a munici, aby mohla zahájit účinnou protiofenzivu proti ruské armádě.

25. ledna 2023

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...