8. srpna 2008 17:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka o Jižní Osetii. Stovky mrtvých?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 321Diskuse
Záběr ruské televize Kanál jedna ukazuje hořící gruzínský tank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr ruské televize Kanál jedna ukazuje hořící gruzínský tank. | foto: AFP

MOSKVA/TBILISI Jen pár hodin vydrželo příměří mezi Gruzií a její separatistickou provincií Jižní Osetií, kterou podporuje vojensky Rusko. Obě strany se viní z toho, kdo rozpoutal konflikt, který má všechny atributy války. Osetinci tvrdí, že během bojů zahynuly stovky civilistů a Rusové posílají proti Gruzincům pravidelnou armádu. Podle jihoosetských rebelů je v metropoli provincie už 1400 mrtvých. Gruzie stahuje své vojáky z Iráku.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili vyhlásil všeobecnou mobilizaci a obvinil Moskvu z agrese proti své zemi a z bombardování gruzínského území. Saakašvili obvinil Moskvu z vedení války vůči jeho zemi, kterou přirovnal k invazi sovětských vojsk do Československa v roce 1968.

Rusko naopak označilo za agresi gruzínskou operaci k získání opětné kontroly nad separatistickým územím. Bombardování Gruzie Moskva popřela a prohlásila, že v Osetii padlo nejméně deset příslušníků ruských sil. Gruzínská strana všechny útoky na tzv. ruské mírové síly popírá.

Záběr ruské telvize Kanál jedna s mrtvým gruzínským vojákem
Záběr ruské televize Kanál jedna se zastřeleným gruzínským vojákem v hlavním městě Jižní Osetie Cchinvali.

USA, Evropská unie i NAT0 vyzvaly strany konfliktu, aby okamžitě boje zastavily a zasedly k jednacímu stolu. Zprávy z místa bojů ze skutečně nezávislých zdrojů prakticky neexistují, ale všechny prameny se shodují, že konflikt si zřejmě vyžádá mnoho mrtvých.

Moskva oznámila, že vyslala do hlavního města provincie Cchinvali posily.  Podle agentury RIA Novosti, která se odvolává na ruský vojenský zdroj, už ruské tanky do jihoosetské metropole dorazily. Osetští domobranci prý mezitím ničí gruzínské obrněné transportéry v centru města a údajně také vyřadili z boje čtyři gruzínské tanky.

Gruzínští policisté pomáhají zraněnému gruzínskému vojákovi
Gruzínští policisté pomáhají zraněnému vojákovi v hlavním městě Jižní Osetie Cchinvali

Prozápadní gruzínský prezident Saakašvili, který už dávno říkal, že podřízení separatistických regionů ústřední správě je jeho prioritou, vyzval Ruskou federaci, aby zastavila bombardování poklidných gruzínských vesnic. V televizním projevu oznámil mobilizaci a řekl, že gruzínské síly už osvobodily větší část hlavního města separatistické Jižní Osetie.

Gruzínští vojáci v městě Gori
Gruzínští vojáci v městě Gori

Ruský premiér Vladimir Putin ze zahájení olympijských her v Pekingu vzkázal, že gruzínský útok na Jižní Osetii vyžaduje odplatu. Agentura ITAR-TASS zveřejnila žádost o pomoc, s níž se údajně obyvatelé Cchinvali, "občané Ruska skrývající se ve sklepích Cchinvali", obrátili na ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Jižní Osetie se od Gruzie fakticky odtrhla po válce začátkem 90. let. Rusko
je zcela na straně místních separatistů a podporuje je hlavně finančně.
Většina místních obyvatel má ruské občanství a Moskva tvrdí, že nemůže své občany nechat bez podpory. Gruzie to ovšem vidí tak, že Rusko chce
gruzínské regiony - vedle Jižní Osetie i Abcházii - anektovat. Rusko má
také v oblasti mírové jednotky, které jsou Gruzii trnem v oku, protože
podle ní zdaleka nejsou neutrální, a naopak otevřeně podporují separatisty.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také obvinil gruzínské jednotky z "etnického čištění" vesnic v Jižní Osetii. "Dostáváme zprávy o provádění etnického čištění ve vesnicích v Jižní Osetii, stoupá počet uprchlíků, roste panika, lidé se snaží zachránit své životy," uvedl v televizním vystoupení Lavrov.

ITAR-TASS dokonce informuje o tom, že gruzínské síly v Cchinvali odmítají poskytovat zraněným ruským vojákům lékařskou pomoc a zraněné dobíjejí. Naopak gruzínský prezident obvinil Rusko z rozpoutání války vůči jeho zemi.

"Přijíždějí ruské tanky, nepřetržitě nás od čtvrtka bombardují,... přičemž se zaměřují na civilní obyvatelstvo," prohlásil Saakašvili v rozhovoru pro televizi CNN. "Rusko s námi vede válku na našem vlastním území," dodal prezident. Gruzie dnes také varovala separatisty z dalšího vzpurného regionu, Abcházie, aby do konfliktu v Jižní Osetii nezasahovali.

Lidovky.cz
  • 321Diskuse