Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Boje v Gaze mohou trvat do Vánoc, o poválečné podobě pásma se stále jedná

Izraelští vojáci pracují na tanku poblíž izraelsko-gazské hranice. (29. května 2024) foto: ČTK

Válka v Pásmu Gazy potrvá zřejmě ještě dalších sedm měsíců. Ve středu to prohlásil izraelský poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi. Také uvedl, že izraelská armáda kontroluje 75 procent nárazníkové zóny mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Armáda později oznámila, že už kontroluje celé toto území. Izrael začal svou ofenzivu proti palestinskému hnutí Hamás po jeho teroristickém útoku ze 7. října.
  18:25aktualizováno  19:14

„Předpokládáme dalších sedm měsíců bojů,“ prohlásil Hanegbi. To je podle něj nezbytný čas pro dosažení vytyčených cílů.

„Vítězství pro nás znamená zničení vojenských kapacit Hamásu, návrat všech rukojmích a zaručení jistoty, že po konci války nebude z Pásma Gazy přicházet pro Izrael žádná hrozba,“ dodal činitel.

Na začátku května izraelská armáda začala pozemní operace na jihu Pásma Gazy a u města Rafáh. Hanegbi řekl, že díky tomu má nyní Izrael pod kontrolou 75 procent nárazníkové zóny, která je často označována jako Filadelfský koridor, u hranice mezi Pásmem Gazy a Egyptem.

Armáda později uvedla, že má „operační kontrolu“ nad celou touto zónou, která měří zhruba 14 kilometrů. Na většině její délky má Izrael své vojáky, jednu menší část však kontroluje ze vzduchu či za použití jiných zařízení, píše portál The Times of Israel.

Kontrola nad tímto územím je podle Hanegbiho klíčová, protože oblast slouží pro pašování zboží a vojenského vybavení do Pásma Gazy. „Společně s Egypťany musíme předejít pašování zbraní (do Pásma Gazy),“ uvedl blízký spolupracovník premiéra Benjamina Netanjahua.

Válka v Pásmu Gazy

Izraelská armáda podle The Times of Israel tvrdí, že Hamás už nemůže pašovat zbraně z Egypta, když je oblast pod kontrolou izraelských vojáků. K pašování sloužila palestinskému hnutí síť tunelů.

Podle Hanegbiho se o poválečné budoucnosti Pásma Gazy stále jedná. Pro izraelskou vládu je klíčové, aby zajistila bezpečnost pro Izrael a aby „Palestinci byli zodpovědní za své životy“. „Nechceme vládnout v Pásmu Gazy,“ zdůraznil.

Od začátku bojů uplynulo 236 dní. Od té doby podle úřadů pod kontrolou hnutí Hamás zemřelo v souvislosti s boji v Pásmu Gazy na 36 tisíc lidí. Údaj však nerozlišuje mezi bojovníky a civilisty. Konflikt vyvolal krvavý teroristický útok Hamásu ze 7. října, kdy podle izraelských úřadů zahynulo na 1 200 lidí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!