Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Černé scénáře střetu s Ruskem: plichta na Ukrajině, ozbrojený Kaliningrad a hybridní třetí světová na obzoru

Kouř zahalil kyjevskou oblohu důsledkem doposud největšího ruského raketového útoku na Ukrajinu. (29. prosince 2023) | foto: Reuters

Premium Analýza
Značný poprask a obsáhlé diskuse vyvolala zpráva německého deníku Bild o možném scénáři války Severoatlantické aliance s Ruskem. Začíná mobilizací Moskvy letos v únoru a předpokládá úspěch její jarní ofenzivy, po které by ruské vedení začalo zpracovávat k možné invazi další region, Pobaltí. Projevilo by se to rozsáhlými kybernetickými útoky a posléze i provokacemi s využitím ruské menšiny. Následně by přišlo rozmístění ruských vojáků v Bělorusku a adekvátní posílení kontingentu NATO na druhé straně hranice.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Rusko by taky rozmístilo v Kaliningradské oblasti rakety středního doletu a propagandisticky působilo na tamní obyvatelstvo tak, aby mu vsugerovalo, že NATO chce Kaliningradskou oblast, patřící před koncem druhé světové války Německu, obsadit. Vše by vyústilo v uměle vytvořený konflikt o takzvaný Suvalský koridor, strategický pás země podél polsko-litevské hranice, který odděluje Bělorusko od ruské enklávy Kaliningradu.

Obě strany by povolávaly posily a nakonec by proti sobě stálo půl milionu aliančních a ruských vojáků. Scénář neříká, zda by došlo k válce, či nikoliv, není ale nevěrohodný. Jen předpokládá trochu rychlejší vývoj událostí, Rusko by se totiž bez ohledu na výsledek války s Ukrajinou zřejmě nevrhlo hned na tak velké sousto, jako je Severoatlantická aliance.

Hybridní třetí světová

Stalo se už tak trochu módou zpracovávat válečné scénáře, dělají to všechny země a jejich armády podle nich i cvičí. Také u nás se předpokládá, že válka se nejpravděpodobněji povede zpočátku někde v oblasti Suvalského koridoru a my tam budeme v rámci pomoci NATO posílat vojáky.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: