Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Cherson má elektřinu poprvé od osvobození, část Kyjeva zůstává bez proudu

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Hlavní město Ukrajiny Kyjev zůstává po útocích z tohoto týdne částečně bez proudu. Elektřina chybí asi 130 tisícům obyvatel metropole, uvedla městská rada. Zato vodu mají podle ní již všichni, pokračuje i obnova dodávek tepla. Oproti tomu v polovině listopadu osvobozený Cherson má proud poprvé od vyhnání Rusů.
  12:36

Podle kyjevské radnice byly dodávky vody obnoveny ve všech částech třímilionové metropole. V některých výškových budovách, které jsou dosud bez elektřiny, mohou ale nastat problémy s nízkým tlakem vody, upozornilo vedení ukrajinského hlavního města.

„Veškeré práce na obnově mají být hotovy do 24 hodin. Voda, teplo a komunikace se vrátí k normálnímu provozu,“ uvedla městská rada na komunikační síti Telegram. Mobilní signál je podle ní dostupný na celém území města.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním videoposelství nezvykle ostře kritizoval kyjevskou radnici za nedostatečnou pomoc lidem, kteří kvůli ruským útokům zůstali bez elektrické energie. Podle něj kyjevské vedení v čele se starostou Vitalijem Kličkem musí vyvinout větší úsilí.

Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko v sobotu uvedl, že se podařilo částečně obnovit dodávky elektrické energie do Chersonu, který ukrajinská armáda osvobodila před více než dvěma týdny. Město bylo od té doby bez elektřiny. Obnovu dodávek podle ukrajinských představitelů znesnadňovala skutečnost, že ruské síly v oblasti zaminovaly kritickou infrastrukturu.

„Dodali jsme elektřinu do Chersonu,“ napsal Tymošenko na síti Telegram. Upřesnil, že nejprve bude dodána objektům kritické infrastruktury a ihned poté i domácnostem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat