Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bránili jim, nakonec tisíc aut projelo. Vydařila se obří evakuace Mariupolu

Svět

  8:55aktualizováno  9:05
Rusové jim bránili v odjezdu, po několika dnech čekání však v sobotu večer dlouhá řada aut z Mariupolu úspěšně dorazila do Záporoží. Konvoj čítal okolo tisíce aut, což představuje největší jednotlivou evakuaci z města od začátku ruské invaze. Ruská ofenziva podle britské vojenské rozvědky v ukrajinském Donbasu „ztratila na dynamice a výrazně se zpozdila za plánem“.

Mariupol, nyní převážně ovládaný Rusy, byl od začátku invaze prakticky srovnán se zemí. Ukrajinská vláda se už více než dva měsíce snaží civilisty ze zdevastovaného města evakuovat.

Lidé se podle Reuters museli nejdříve dostat z města ven, potom jejich kroky vedly do Berďansku - asi 80 kilometrů dále na západ podél pobřeží.

Čtyřiasedmdesátiletý Nikolaj Pavlov uvedl, že po zničení jeho bytu žil měsíc ve sklepě. Příbuznému se ho podařilo dostat pryč.

„Sotva jsme to stihli, bylo mezi námi hodně starších lidí... cesta byla zničující. Ale stálo to za to,“ řekl po příjezdu kolony.

Iryna Petrenko sdělila, že původně ve městě zůstala, aby se postarala o svou dvaadevadesátiletou matku. Ta o pár týdnů později zemřela.

„Pohřbili jsme ji vedle jejího domu, nebylo, kam jinam ji pohřbít,“ řekla. Ruské úřady jim podle jejích slov dlouhou dobu v odjezdu z města bránily.


„Dům mých rodičů byl zasažen leteckým úderem, všechna okna byla rozbita,“ popsala sedmadvacetiletá Julia Panteleeva, která z města odjela spolu se svými rodiči. „Nedokážu si ani představit, co by se nám mohlo stát, kdybychom doma zůstali,“ uvedla.

Moskva tvrdí, že má Mariupol pod svojí kontrolou, přestože v tamních ocelárnách Azovstal zůstávají ukrajinští obránci. Kyjev popírá, že by město padlo do ruských rukou.

Po ruských útocích je město z velké části zničené. Přežívá v něm asi 100 tisíc lidí, tedy asi čtvrtina jeho předválečné populace.

Moskva své akce nazývá „zvláštní vojenskou operací“ s cílem odzbrojit Ukrajinu a zbavit ji toho, co vykresluje jako „protiruský nacionalismus“. Ukrajina a Západ tvrdí, že Rusko zahájilo nevyprovokovanou válku.

Další rychlý postup Rusů se neočekává

Podle britského vojenského zpravodajství je nepravděpodobné, že by Rusko v příštích třiceti dnech výrazně urychlilo svůj postup na Ukrajině. Uvedlo to v neděli ráno britské ministerstvo obrany ve svém každodenním hodnocení vývoje války.

Ruská ofenziva na Donbase podle britských vojenských zpravodajců ztratila na síle a výrazně se opožďuje za plánem.

„Za současných podmínek není pravděpodobné, že by Rusko dramaticky urychlilo svůj postup během příštích třiceti dní,“ konstatují.

V pátek ukrajinské síly zabránily pokusu o překročení ruské řeky v Donbasu, východní oblasti zahrnující Luhanskou a Doněckou oblast, která je ohniskem války.

Rusko dosud pravděpodobně přišlo o třetinu pozemních vojenských sil, které do ofenzivy zapojilo v únoru. V posledním měsíci se ruské armádě nepodařilo dosáhnout výrazných územních zisků a naopak se potýká s vysokou mírou opotřebování.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat