Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomůcky pro rýsování, pastelky nebo vojenské učebnice. Ukrajinci se smějí výbavě ruských vojáků

Svět

  16:41
Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnil video s údajnou výbavou ruských vojáků na frontě. Vedení ukrajinské armády se vysmívá tomu, že muži jsou posíláni do války s vojenskými učebnicemi, to „aby na nic nezapomněli“. Objevily se také nahrávky ruských vojáků z fronty, kde odmlouvají rozkazům nebo si stěžují na nedostatek jídla.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny se snaží povzbudit nejen vojáky, ale i civilní obyvatelstvo videem, jak špatně jsou vybaveni vojáci Ruské federace. Armády, která si říká „jedna z nejsilnějších armád světa“, dodává posměvačně vedení ukrajinské armády.

Na videu, které zveřejnili na Facebooku, má být údajně vybavení ruského vojáka. V kožené brašně je mapa, kompas, pomůcky pro rýsování, pastelky, zvýrazňovače, kalkulačka nebo ruské vojenské učebnice.

„Viděli jste nejmodernější vojenskou literaturu v Rusku? S učebnicemi jdou okamžitě do války s Ukrajinou – aby na nic nezapomněli,“ komentovalo video ukrajinské armádní velení. „Sláva ukrajinským hrdinům, kteří porazili kolonu nepřátelské techniky ozbrojených sil Ruské federace,“ dodal generální štáb.

Agentura Unian sdílela informace z facebookového příspěvku, podle kterého měli ukrajinští vojáci u ruského radisty zajistit vysílačku a masturbátor v podobě vagíny. Pravost informace však nelze ověřit.

Nespokojení ruští vojáci

Na veřejnost se dostaly také útržky rozhovorů ruských vojáků z fronty, ve kterých si stěžují na nedostatek jídla, kritizují ostřelování civilních cílů nebo přímo odmítají splnit rozkazy.

Některé ruské jednotky nasazené při invazi na Ukrajině totiž využívají i obyčejné analogové vysílačky, jejichž komunikaci lze bez problémů zachytit. Nahrávky komunikace ruských vojáků se podařilo sesbírat britské analytické skupině ShadowBreak Intl. Informoval o tom deník The Telegraph, který nicméně dodal, že autenticitu nahrávek se nepodařilo nezávisle ověřit.

V jedné z nahrávek ruští vojáci odmítají splnit rozkaz ostřelovat město a namítají, že než bude palba zahájena, město musí nejprve opustit civilisté. V další nahrávce tentýž velitel, který dostal za úkol ostřelovat se svými muži město s civilisty, se při hovoru s velením plamenně dožaduje zásob, munice a paliva. „Jsme tu tři dny! Kdy to bude připravené?“ ptá se a přidává několik ruských nadávek.

Nahrávky získal šéf ShadowBreak Samuel Cardillo od radioamatérů, kteří se snaží mapovat postup ruských jednotek.

„Zjistili jsme, že ruské jednotky operují v naprostém chaosu. Nemají potuchy, kam míří a jak mezi sebou komunikovat,“ uvedl Cardillo. Dodává, že řada vojáků má problém spojení vůbec navázat. Na nahrávkách jsou podle něj dlouhé dvacetiminutové pasáže, kde vojáci zkouší zvukovou kontrolu, aby se ujistili, že je někdo uslyší, čímž ale zvyšují šanci, že jejich frekvenci objeví i někdo jiný.

Rádio Svobodná Evropa pak ve středu publikovalo video, na kterém ruští vojáci rabují v obchodech s potravinami v několika ukrajinských městech. Na záběr je vidět, jak se vojáci snaží pobrat do náruče co nejvíce jídla a rovněž ukrást z pokladen peníze. 

Ukrajinští představitelé tvrdí, že okupantům dochází palivo i jídlo, neboť je Rusko poslalo na Ukrajinu jen s třídenním přídělem. Tuto informaci ale nelze nezávisle ověřit.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...