Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko únosy páchá genocidu, potraviny využívá jako zbraň, řekl v OSN Zelenskyj

Svět

  20:43aktualizováno  22:36
Rusko unáší ukrajinské děti a učí je nenávidět jejich vlast, čímž páchá zjevnou genocidu. Valnému shromáždění OSN to v úterý řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moskva podle něj také používá potraviny a jejich nedostatek na světových trzích jako zbraň a ohrožuje tak nejenom Ukrajinu, ale celé mezinárodní společenství.

„Ukrajina dělá všechno pro to, aby se po ruské agresi nikdo na světě neodvážil napadnout jiný národ,“ řekl ukrajinský prezident.

Svět se podle něj musí sjednotit a porazit Rusko, aby se mohl soustředit na palčivější globální problémy. V souvislosti s tím hovořil o zhoršující se klimatické krizi a přírodních katastrofách, jako byly nedávné záplavy v Libyi či zemětřesení v Maroku.

Ukrajina připravuje globální mírový summit, řekl také Zelenskyj a pozval každého, kdo netoleruje žádný projev agrese. „Podrobnosti představím zítra (ve středu) na zvláštním zasedání Rady bezpečnosti OSN,“ citovala prezidenta agentura Reuters. Zelenskyj loni na summitu zemí G20 na Bali představil desetibodový mírový plán, v rámci kterého mimo jiné požaduje stažení ruských vojsk a obnovení státní celistvosti Ukrajiny.

Zelenskyj, který se po loňském videoprojevu letos zúčastnil poprvé Valného shromáždění OSN osobně, Moskvu kritizoval za to, že kromě běžných zbraní se pokouší vydírat světové trhy i „nedostatkem potravin“, přičemž výměnou požaduje „uznání některých, ne-li všech dobytých území“.

Rusko také obvinil z páchání genocidy a unášení ukrajinských dětí a připomněl, že na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli tomu vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC). Moskva tvrdí, že její program přesídlení dětí z Ukrajiny na ruské území má ochránit sirotky a opuštěné děti v oblasti konfliktu. Podle Spojených států byly tisíce dětí násilně odebrány ze svých domovů, napsala dříve agentura Reuters.

„(Využívání potravin nebo energetiky) jako zbraní musí být zamezeno, válečné zločiny musí být potrestány, deportovaní lidé se musí vrátit domů a okupanti se musí vrátit do svých zemí,“ řekl na závěr proslovu Zelenskyj, už klasicky oděný v armádní zeleni.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý pro Reuters uvedl, že Ukrajina naléhavě potřebuje protivzdušnou obranu, včetně munice, náhradních dílů a vybavení. Sdělil také, že válka, která trvá již druhým rokem, je „opotřebovávací válka“, ale nikoliv patová, vzhledem k ukrajinským ziskům.

„Pokud chceme ukončit válku, pokud chceme spravedlivý a trvalý mír, pak je vojenská podpora Ukrajině správnou cestou,“ dodal Stoltenberg v rozhovoru.

Autoři: ,