26. prosince 2009 14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vatikán po útoku: skrýt papeže za neprůstřelnou stěnu nelze

Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VATIKÁN Vatikán po čtvrtečním útoku na papeže připustil, že Svatého otce nelze během veřejných vystoupení zcela ochránit před incidenty podobného druhu. Benedikta XVI. v chrámu svatého Petra strhla k zemi údajně duševně nemocná žena, přestože má papež profesionální ochranku.

Během veřejných vystoupení a bohoslužeb je pravidelně obklopen až desítkami tisíc věřících, a není myslitelné, aby od nich byl oddělován neprůstřelnou stěnou, prohlásil vatikánský mluvčí Frederico Lombardi. 

Více o útoku na papeže


"Není reálné se domnívat, že by Vatikán mohl na sto procent zajistit papežovu bezpečnost," řekl Lombardi podle BBC.

"Ochranka zjevně zareagovala nejrychleji, jak jen to bylo možné," zdůraznil. "Ostatně žena podle následných zjištění vůbec neměla v úmyslu papeže zranit," dodal.

Lombardi upozornil, že lidé chtějí papeže vidět z co největší blízkosti a že hlavu katolíků těší být co nejblíže věřícím. "Nulové riziko není reálné v případě přímého styku s davem," řekl. Vatikánská bezpečnostní služba se ale podle něj "pokusí vyvodit z případu ponaučení".

Italský premiér Silvio Berlusconi, který byl nedávno na veřejnosti napaden hozeným suvenýrem v podobě modelu milánského dómu, po incidentu s papežem vyzval k boji "s projevy vzrůstající zášti a extremismu" vůči veřejným osobnostem.

Více o útoku na Berlusconiho

Útok choré ženy
Benedikt XVI. byl napaden ve čtvrtek před začátkem půlnoční mše ve svatopetrském chrámu zřejmě psychicky narušenou pětadvacetiletou ženou, která přeskočila bezpečnostní zábrany a papeže kráčejícího k oltáři strhla za roucho k zemi.

Přímo skočit na papeže, jak podle dostupných videozáběrů měla Susanna Maiolová zřejmě v úmyslu, se ženě nepodařilo, protože ještě ve skoku byla částečně zachycena jedním členem ochranky. Benedikta XVI. ale zřejmě stačila ještě zachytit za palium, ozdobný pruh s vyšitými kříži, který nosí papež jako jeden z odznaků své hodnosti kolem krku. Benedikt XVI. přitom ztratil rovnováhu a upadl. Vlastními těly se pak ležícího papeže snažili chránit další členové ochranky a možná i kléru.

Během incidentu utrpěl zlomeninu klíčku stehenní kosti starší francouzský kardinál Roger Etchegaray, který byl pak převezen na římskou kliniku Gemelli. Papeži se ale nic nestalo a o několik hodin později pevným hlasem pronesl z balkonu svého paláce tradiční vánoční poselství.

Žena možná bez trestu
Maiolová byla hospitalizována a podle sdělení Vatikánu nyní absolvuje psychiatrickou léčbu. Motivy jejího činu zatím nejsou známé, u výslechu však uvedla, že papeže nechtěla zranit, jen pozdravit. Na dotaz ohledně jejího případného trestního stíhání Lombardi uvedl, že vatikánská justice je ve věcech přehnaných projevů víry nebo náboženského poblouznění obvykle velmi mírná.

Na papežovu bezpečnost dohlíží švýcarská garda společně s italskou a vatikánskou policií. Od teroristických útoků na USA 11. září 2001 zpřísnil Vatikán bezpečnostní podmínky. Mimo jiné každý, kdo chce vstoupit na Svatopetrské náměstí, se nyní musí podrobit kontrole detektorem kovů.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKO-ADMINISTRATIVNÍ PODPORA

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč