Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Váznou reformy, které žádá Brusel

Svět

  14:38
BRUSEL - Za schopnost ekonomiky přeměnit se v rychle rostoucí celek založený na vzdělání a inovacích, by Česko dostalo známku dvě minus. Zdlouhavé procedury při zakládání firmy se nelíbí bruselským úředníkům.

úředník foto: Jan ZátorskýLidové noviny

Tak si lze vyložit závěr studie britského institutu Centrum pro evropskou reformu (CER), která porovnala loňský výkon zemí unie na cestě k dosažení takzvaných lisabonských cílů.

Ty sledují například objem investic do vědy a výzkumu, počet lidí s univerzitním diplomem, podmínky pro založení firmy či míru ochrany životního prostředí a mezi sedmadvaceti státy - členové unie plus Rumunsko s Bulharskem - skončilo Česko na 12. místě.

Britové zveřejnili svoji studii v předvečer summitu Evropské unie, který začal včera v Bruselu a jehož hlavním tématem je ekonomika, konkrétně lisabonská strategie. Právě v Lisabonu před šesti lety se šéfové členských států dohodli, že budou modernizovat svoje ekonomiky, a dali si řadu konkrétních cílů.

Česko loni předběhla většina starších členů unie, mezi nováčky si však vede relativně dobře, předběhli ho jen Slovinci. Ve dvou ze čtrnácti sledovaných kategorií získali Češi označení „hrdinové“ roku. Jde o míru státní pomoci soukromým firmám a ochranu životního prostředí.

Ačkoli podle CER evropské státy pořád příliš ovlivňují podmínky na trhu dotováním podniků, „Česko, Kypr, Malta a Irsko dosáhly největšího pokroku ve snižování státní pomoci“. Podobně podle idexu sledujícího kvalitu vody, čistotu ovzduší, hustotu zalidnění a přístup vlády k ochraně životního prostředí je na tom Česko dobře a studie CER mu tu proto společně se Švédskem a Finskem přiřkla titul „hrdiny“.

Ve dvou případech si však země vysloužila nálepku „hříšníka“. Ve srovnání s ostatními totiž Česko loni udělalo minimum pro to, aby co nejvíc domácností mělo připojení k internetu a aby se maximální množství byrokracie dalo vyřešit přes počítač.

Vysokorychlostní internet mělo loni podle Eurostatu jen 5 procent českých rodin, což je třetí nejnižší číslo v unii a nijak se za poslední roky nezměnilo. Proto tu Česko a také Řecko získaly nálepku hříšníka. Druhou českou slabinou jsou podmínky pro zakládání firem, český průměr totiž činí 45 dní. Absolutním poraženým za loňský rok se pak stalo Polsko a absolutním vítězem Dánsko.

Autoři: